Yürümenin kilo vermek için faydalı olmasının yanı sıra başka olumlu etkileri de vardır. Yediğiniz besinlerin, kullandığınız ilaçların daha hızlı ve etkili olabilmesi için yürümek çok faydalı olcaktır. Çünkü siz yürüdükçe vücudunuzun her yeri hareket edecek, kan dolaşımı artacaktır.

Yürümeden önce yapmanız gereken ilk iş bacak ve ayak bileklerinizi hafif hareketlerle birkaç dakika ısıtmaktır. Yürürüş için doğru ayakkabı seçmelisiniz. Koşmadan ama çok da ağır olmamak kaydıyla sizi rahatsız etmeyecek bir tempo bulmalısınız.

Yanınızda mutlaka ufak bir pet şişe su bulundurun. Suyu 20 dakikada bir vereceğiniz molalarda takviye için kullanın. Yürüyüşün faydasını görmek için temponuzun ve yürürüş sürenizin aynı olmasına özen gösterin. Yoksa çabuk ve gereksiz yorulursunuz.

Mutlaka dik pozisyonda yürüyün, eğik pozisyonda yürümek sizi yoracaktır. Baş ve sırt dik yürümek nefesinizi de rahatlatacaktır.

Programlı bir yürüyüşe başlamadan önce ne kadar yürüyebildiğinizi öğrenin. Örneğin günde 1.000 adım yürüyüşü sıkıntısız yapabiliyorsanız bunu kendinize göre 2-3 günde bir 100 er adım daha ekleyerek uzatın.

Bir yandan yağlarınız yakılacak, kaslarınız güçlenecek, ideal kilonuza yaklaşacak ve nefes almada rahatladığınızı hissedeceksiniz. Yürümeye yavaş yavaş başlayın ama hiç bırakmayın. Bu herkes için en kolay yapılabilecek spordur. Bir de mümkünse araçlardan uzak, ağaçların bol olduğu hatta denize yakın yerleri tercih edin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz