Kollarınızın sıkı görünmesi görünümünüzü tümden değiştirir. Kol sıkılaştırma egzersizleri sayesinde hem güzel bir görünüm kazanırsınız hem de giysileriniz üstünüzde daha iyi durur. Bir de egzersiz yapmış olursunuz.

Kol sıkılaştırma egzersizi sırtınızı, omuzlarınızı, göğüs ve bacaklarınıza canlılık verecektir. Haftada sadece 2 kez yapmanız yeterlidir. İmkan olursa kendinizi zorlamadan her gün de yapabilirsiniz.

Başlamadan hemen hatırlatalım. Her türlü egzersizden önce mutlaka ısınma hareketleri yapmalısınız. El ve ayak eklemlerinizi hafifçe birkaç kez çevirerek ısınabilirsiniz. Ağırlık tutacağınız için ellerinizi açıp kapayarak parmaklarınızı ısıtabilirsiniz. Isınma turu yorucu olmamalıdır. Asıl olan egzersizdir. Isınmadan yapılan egzersiz sakatlığa yol açabilir.

Kol Bükme

Dizleri yavaşça bükerek ve karnınızı yavaşça eğin. İki elinizde de 5 kilo kadar ağırlık olsun. Belinizi incitmemek için sizi zorlayacak ağırlıktan kaçının. Amacımız kolları, sırtı ve omuzları biraz zorlamak olmalıdır. Sağ ve sol kolunuzu sırayla bükün. Aynı hareketi 15 kez tekrarlamaya çalışın.

Kol Uzatma

Bir ayak önde bir ayak arkada olacak şekilde ayaklarınızı bükün. Vücudunuzu sol elinizle bacağınızdan destek alarak öne doğru biraz eğin. Sağ elinize 3 ya da 5 kilo civarında bir ağırlık alıp ve sağ kolunuzu yere paralel şekle getirin. Kolunuzu arkaya doğru germeye çalışın. Aynı hareketi 15 kez tekrarlamaya çalışın.

Üst Sırt Kasları

Bir sandalyeye dik oturun ve bacaklarınızı kapalı tutun. Her iki elinize yaklaşık 5 er kilo ağırlık alın. Ellerinizi omzunuza yakın şekilde tutun. Kollarınızı yavaşça ve dikkatle açıp kapayın. Aynı hareketi 10 kere tekrar etmeye çalışın.

Karın ve Kalça Çalıştırma

Sağ ayak önde, sol ayak arkada bükülü biçimde durun. Karınızı hafifçe eğin. Sağ elinizi, sağ bacağınızın üstüne destek almak için koyun. Sol elinize yine sizi fazla zorlamayacak yaklaşık 3 ila 10 kilo bir ağırlık alın. Vücudunuzu hafifçe öne eğip, sağ bacağınızı öne doğru gerin. Aynı hareketi 15 kere tekrarlamaya çalışın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz