Sıkı bir karına sahip olmak, kadın, erkek herkesin hayalidir. Erkeklerde kilo alıp vermekten ya da aşırı kilodan dolayı oluşan göbek, onlar için büyük sorun teşkil ediyor. Kadınlarda da aynı durum söz konusu.

Özellikte hamilelik sonrasında sıkılığını kaybeden ve yumuşayan karın bölgesi, bazı durumlarda sarkma eğilimi de gösterebiliyor. Tüm bu sorunların önüne geçmek ve sıkı bir karın için egzersiz yapmak şart. Peki sıkı bir karına sahip olmak için yapılması gereken egzersizler nelerdir? Bu soruyu sizler için araştırdık ve birbirinden etkili, karın kası yapmakta oldukça hızlı egzersizleri derledik.

Sıkı Karına Sahip Olmanın Yolları

Sıkı bir karın için egzersiz yapmaya başlamadan önce şunları bilmeniz gerekir. Karın egzersizlerinde en önemli nokta doğru nefes almaktır. Doğru nefes alıp verdiğiniz ve hareketleri yaparken pes etmediğiniz sürece, istediğiniz sıkı karına kısa süre içerisinde sahip olabilirsiniz. Karın egzersizlerini her gün düzenli bir periyotla yapmak, ideal bir vücuda sahip olmanızı sağlayacaktır.

Karın egzerzisi

Sıkı bir karın için egzersiz bölümüne geçecek olursak, ilk olarak bahsedeceğimiz hareket esnemeli mekik hareketi. Mekik hareketi, karın kası yapmak için en ideal hareketlerden biridir. Oldukça etkili olan bu hareketi esneme ile birleştirmeniz, bacaklarınız, beliniz ve kalçanız için de oldukça faydalı olacaktır.

Bu hareketi yapmak için sırt üstü yere uzanın. Kollarınızı yukarı doğru kaldırın, karnınızı sıkın ve belinizi iterek yere yapıştırın. Arada bel boşluğu kalmamalı. Yukarı doğru nefes vererek kalkın ve ayaklarınıza doğru esneyin. Yaklaşık 2,3 saniye esnedikten sonra başlangıç pozisyonuna yavaşça geri dönün.

İkinci egzersizimiz ise stretch hareketi. Bu hareketi yaparken karnınızda yanma hissedersiniz ve bu hareket en etkili egzersizlerden biridir. Kısa sürede de sonuç verir. Hareketi yapmak için sırt üstü yere uzanıp karnınızı sıkın. Kollarınızı bacaklarınıza doğru uzatın ve bacaklarınızı dizden büküp havaya kaldırın. Kollarınızı kafanızın üzerine alırken, bacaklarınızı ileri doğru uzatın.

Bu esnada nefes vermeyi unutmayın. Aynı şekilde kolları aşağı indirirken bacakları kaldırın. Bu hareketi 15 defa tekrarlayan 2 set şeklinde yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz