Chia Tohumu Faydaları

Çince adıyla Chia olarak adlandırılan bu tohum, Meksika ve Guetemala’nın bereketli topraklarında yetişen bir adaçayı türünün (Salvia hispanica) tohumlarıdır. Zengin protein, yağ ve lif içeriği ile Aztekler’in en önemli besin kaynağı olan Chia, maya dilinde güç anlamına gelir. Her gün 2-3 yemek kaşığı Chia tüketmenin sağlıkta mucizeler gösterdiği belirlenmiştir.

Hemen belirtelim, zayıflamak için yemekten kısmak doğru bir deneyim değildir. Metabolizmayı açlığa karşı savunmaya geçirirsiniz. Oysa metabolizmanıza tokluk hissi vererek kandırdığınızda, yakmanız gereken fazlalıkları yakarken diğer yandan açlık hissini ve zayıflamanıza engel oluşturacak savunmayı alt edebilirsiniz. Chia tohumu suda olduğu gibi midede de şişerek sizi tokluk hissi vererirken sizi besleyecektir.

İçeriğinde yüksek oranda vitamin, protein, lif, mineral ve Omega-3 yağ asidi içeren Chia tohumu aynı zamanda çok kuvvetli bir antkioksidan kaynağıdır. Kalsiyum bakımından zengin bu muhteşem tohumun aynı zamanda, Omega-3’ün tam manası ile çok iyi bir kaynağı olduğunu söyleyebiliriz. Bu değerli tohum, neredeyse sütten daha fazla kalsiyum içermektedir.

CHIA TOHUMU BESİN DEĞERLERİ
Servis miktarı 100 gr Kalori 490 kcal
Protein 15,62 gr
Toplan Yağ 30,75 gr
Doymuş Yağ 3,176 gr
Tekli Doymamış Yağ 2,115 gr
Çoklu Doymamış Yağ 23,335 gr
Kolestrol 0 mg
Karbonhidrat 43,85 gr
Lif 37,7 gr
Sodyum 19 mg
Potasyum 160 mg
Vitamin A 19 mg
Kalsiyum 160 mg

Günlük 2000 kalori üzerine kurulmuş TGD

Chia tohumunun daha büyük resmini görmek için tıklayınız.

Bitkinin tohumları bitkisel omega-3 bakımından zengin; yani alfa-linolenik asit (ALA) taşıyor. Keten tohumu dâhil olmak üzere tüm bitkiler arasında en yüksek oranda omega-3 yağ asitleri içerdiği gibi, omega 3 deposu olarak bilinen somondan da daha yüksek oranda omega 3 içeriyor. Ayrıca vitamin ve mineral içeriği bakımından da çok değerli. Yaklaşık 100 gram tükettiğinizde kalsiyum, demir ve magnezyum ihtiyacınızın yarısından fazlasını karşılamış oluyorsunuz.

Hali hazırda keten tohumu denediyseniz aşağıda çok işinize yarayacak bir karşılaştırma tablosu sunuyoruz.

CHIA İLE KETEN TOHUMU BESİN DEĞERLERİ KARŞILAŞTIRMASI

CHIA TOHUMU KETEN TOHUMU
ENERJİ(kkal) 490 372
KARBONHİDRAT(g) 43,85 0
Diyet lifi(g) 37,7 35
PROTEİN(g) 15,62 24
TOTAL YAĞ(g) 30,75 31
SODYUM(mg) 19 0
POTASYUM(mg) 160 5000
A VİTAMİNİ(IU) 0 800
KALSİYUM(mg) 63 2300
C VİTAMİNİ(mg) 0 0
DEMİR(mg) 0 82

Chia tohumları diyet lifi içeriği olarak keten tohumundan daha iyi bir konumda. Bu lif vücuttan toksinleri atmaya ve fazla kiloları kaybetmeye yardımcı olur. Ayrıca bağırsak florasını düzenler ve sindirim sistemi düzenliliğini devam ettirmeye yardımcı olur.

Chia tohumu fonksiyonel bir yiyecektir çünkü tıpkı fonksiyonel meyveler gibi, o da maksimum miktarda besleyici özelliğe sahip olup, minimum kalori içerir.

Hemen hemen iyi bildiğimiz “keten tohumuyla” aynı özelliklere sahiptir fakat onun tersine Chia tohumunun faydalarından en iyi şekilde yararlanmak için öğütmeniz gerekmez. Bu özelliği de onu bireyler arasında, kolay kullanımın sağladığı için üst sıralara yükseltir.

Bizi takip edin, sizinle birkaç tane Chia Tohumu ile hazırlanan yiyecek tarifi paylaşacağız.

Chia tohumu suda şişer
Chia tohumu suda şişer

3 Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here