Ceviz, çok sayıda türü bulunan, hemen her yerde yetişebilen çok faydalı bir ağaçtır. Sonbaharda olgunlaştığında toplanan ceviz meyvesi güçlü bir enerji maddesidir.

Ceviz ağacı 25 metre uzunluğa erişebilen ulu bir ağaçtır. Kerestesi tercih edilen bir ahşap malzemedir. Ceviz meyvesini kaplayan yeşil sert kabuk oldukça güçlü bir boya maddesidir. Eğer ağaçtan ceviz topladıysanız, yeşil boyanın ne kadar zor çıktığına şahit olmuşsunuzdur. Ceviz yağı gıda maddesi olarak kullanılabildiği gibi, ceviz meyvesi oldukça enerji veren bir yemiştir.

Ceviz meyvesi insan beynine benzer. Bu sanki bir işarettir zira ceviz zeka gelişimi için oldukça faydalı Omega 3 maddesi içerir.

İdeal olan günde birkaç ceviz yemektir. Fazla ceviz yemek sidirim sistemini rahatsız eder. Günlük gereğinden fazla ceviz tüketmeniz halinde ihtiyaç fazlası besin, vücuttan atılırk ve bu değerli besini boş yere harcamış olursunuz.

Ceviz, kötü kolestrolü dengeler. Kalp ve kalp damarlarını destekleyici etkisi vardır. Zeka gelişimini destekler. Antioksidan etkilidir. İçerdiği E vitamini ve Omega 3 sayesinde cilt için faydalıdır.

Sinir sistemini rahatlatır. Antidepresan özelliği vardır.

Protein ve lif içeriği, barsak hareketlerini artırır. Kabızlık sorununu çözer. Zayıflatıcı özelliği gözlemlenmiştir. Enerji verir.

Cevizin faydalarını yaşayabilmek için her gün olmasa bile sıklıkla günde birkaç tane ceviz yediğinizde, kısa zaman içinde faydalarını gözlemleyebilirsiniz.

Ceviz, zahmeti az bereketi yüksek bir meyvedir. Dünya çapında ceviz üretimini artırmaya yönelik çalışmalara hız verilmiştir. Ülkemizde ceviz üretimi 2015 yılında 190.000 ton civarında gerçekleşmişken yeni fidanların da yetiştirilmesine hız verilmeye çalışılmaktadır. Ancak günümüzde çeşitli ekonomik sebeplerden ithal ceviz de yerli piyasada yerini almıştır. Örneğin Ukrayna ithal cevizi dolgun etli yapısıyla tüketicilerin beğenisini kazanmıştır.
Ceviz, hem yemiş hem de çeşitli gıda maddelerine örneğin, ekmek, pasta, kurabiye vb katılabileceği ve düzenli tüketilmesi halinde çok büyük faydası görüleceği için evinizin ve bütçenizin ihtiyacı ölçüsünde toptan ceviz alıp bir kenara koymanızda yarar var.

Üşüttüğünüz, halsiz hissettiğiniz bir gün bir adet cevizi bala bandırıp yedikten biraz sonra daha iyi hissedeceğiniz çok bellidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz