Kan dolaşımınızı ve sindirim sisteminizi rahatlatmak için ebegümeci (Hibiscus) ve kuşburnundan oluşan bir çay tarif edeceğiz.

1,5 litre kaynamış suyunu, 1 yemek kaşığı kuru ebegümeci ve 1 yemek kaşığı kuru kuşburnundan oluşan karışma katın ve demlenmesini bekleyin. Yaklaşık 15 dakika sonra çayınız tamamen demlenmiş olacaktır. Kış ayında iseniz bunu sıcak veya ılık yaz ayında iseniz buzdolabında bekletip soğuk meyve suyu gibi içebilirsiniz.

Tadı biraz ekşimsidir. Çayınızı biraz şeker veya tadlandırıcı ile daha lezzetli yapabilirsiniz. Ancak çok tatlı aramıyorsanız olduğu gibi içmeniz de gayet mümkündür.

Ebegümecinin faydalarını burayı tıklayarak okuyabilirsiniz. Ebegümeci çayının ise kilo vermeye, kolestrolü düşürmeye, kan basıncını düzenlemeye yaradığını ve kalbe iyi geldiği söylenmektedir.

Ebegümeci, Kuşburnu Çayı

Kuşburnunun faydalarını ise burayı tıklayarak okuyabilirsiniz. Bağışıklık sistemini güçlendirirken özellikle barsaklarınızı oldukça rahatlatacaktır. Kuşburnu C, A, B1, B2, K, P vitaminleri, protein, potasyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor, meyve asitleri ve şeker,  çekirdeğinde de vanilin bulunan oldukça çeşitli ve zengin bir meyvedir. Selülit oluşmasını önler, var olan selülitin azalmasına yardımcı olur. Selülitin oluşma nedeni dolaşım bozukluğu veya eksikliği olduğu için kuşburnu tipi besinler, egzersiz ve hatta selülitli bölgeye masaj tavsiye edilir.

Lütfen unutmayın. Dolaşımı etkileyecek besinleri alırken aşırıya kaçtığınızda böbrekleriniz yorulup zarar görebilir. Bu yüzden tarif ettiğimiz çay gibi içecekleri 1 hafta boyunca günde 1-2 bardak içtikten sonra yaklaşık 1 hafta ara vermeniz böbreklerin dinlenmesini sağlayacaktır. Böbrekleriniz sağlığı mesela selülitin yarattığı sıkıntıdan daha değerlidir.

Böbreklerdeki olumsuzluk ilk önce gözlerin şişmesiyle kendini belli eder. Turşu suyu içtiğinizde de gözlerinizin aynı şekilde, böbrekler zorlandığı için şiştiğini unutmayınız. Herhangi bir bel ağrısı veya gözde şiş fark ettiğinizde böbreklerin zorlanma ihtimaline karşı tuzdan ve bol içecekten uzak durup, mutlaka doktorunuza baş vurunuz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz