Patlıcanın Faydaları

Okudunuz mu?

Rüyada Para Görmek, Deniz...

Yunan mitolojisinde uyku ...

Yiyeceklerdeki Gizli Yağl...

Sağlıklı beslenme program...

Sevgililer günü nereden ç...

Sevgililer günü nereden ç...

Lor Baklavası Tarifi

Balıkesir usulü, Lor Bakl...

Patlıcan anavatanı Hindistan olan, soğuğa dayanıksız bir sıcak iklim meyvesidir. 100 gr patlıcan 24 kaloridir. Ayrıca 100 gr patlıcanda 1.1 g protein, 2 gram yağ ve 5.5 gram karbonhidrat vardır. Patlıcanda öenmli miktarda A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini ve C vitamini bulunmaktadır.İnsandan başka hiçbir canlı patlıcan tüketmez. Bunun nedeni içinde nikotin bulunmasıdır.

100 gram patlıcan yediğinizde birkaç tane vitamin hapı almış kadar olursunuz. Bunun etkilerini şöyle sıralayabiliriz. A vitamini dokuların onarımı, gelişmesi, kemik ve dişlerin oluşmasında önemli rol oynar. Bir antioksidan olarak hücreleri kansere karşı korur, yaşlanmayı geciktirir, yağ depolamasında yardımcı olur. En önemli özelliği A vitamini olmazsa vücut proteinleri kullanamaz. A vitamini eksikliğinde vücut direncinin azalması ile birlikte gece körlüğü, solgunluk ve cilt kuruluğu görülür.

B1 tüm canlı hücrelerde yer alan ve alması gereken bir vitamindir. B1 vitamini eksikliğinde şunlar meydana gelir. İştahsızlık, depresyon, yorgunluk, sindirim rahatsızlıkları, kas ve sinir rahatsızlıkları ve daha ileri aşamada beriberi hastalığı. Beriberi kabaca beyin dokusunda, organlara giden sinirlerde hasar anlamını taşır.

C vitamini eksikliğinde ilk olarak bitkinlik, saçların kıvrılması, dirençsizlik, diş eti kanaması, ciltte morluklar ortaya çıkar. Vücut için eksik olmaması gereken vitamindir.

Patlıcanda ve insan hücrelerinde bir miktar nikotin bulunur. Nikotinin etkisi uyanıklık, hafıza ve dikkat artması, psikolojik rahatlama şeklinde görülür. Nikotin merkezi sinir sistemi üzerinde uyarıcıdır aynı zamanda gerginlik de yaratır. Sigara kullanımında ilk kullanılmaya başlandığı ve ileri zamanlardaki etkileri farklıdır. Bunu açıklamak gerekirse, nikotin bağımlılığı depresyona iterken bağımlılık dışında seyrek kullanımda hafıza ve dikkat artmasını desteklediği sonucu çıkarılabilir. Ayrıca nikotin damarları büzerek her türlü dolaşımı kötü etkiler.

Sigara kullanmak yerine vücut için gereken miktarda nikotini patlıcan yiyerek edinmek daha sağlıklıdır.

- Advertisement -spot_img

Daha fazla oku

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!

- Advertisement -spot_img

Son eklenen

Menyak Parfüm Kodları

En kaliteli muadil parfüm...

Aşırı Sıcak Havanın İnsan...

Eskilerin dediği gibi "Ay...

Evanjelizm ve Gezegene Et...

Burada bir inanç sorgulan...

Dünya Nüfusu ve Göçler

Ülkemizdeki yabancı sayıs...

Gözlerin Yorgun Görünmesi...

Göz çevrelerinin yorgun g...