Neden Şişmanlarız?

Çok yemek yemek, yemek yiyip yatmak, hareketsizlik, yağlı yemek sizi şişmanlatan asıl nedenler değildir. Bunlar doğru olsaydı zayıflığınız kalıcı olurdu. Onca zahmetten sonra verilen kiloların geri alınması hiç de hoş olmayan bir sonuçtur. Bir sürü sıkıntıyla fazla kiloları atıp normal hayatınıza döndüğünüzde her nedense kilolar geri dönüyorsa yolunda gitmeyen birşeyler var demektir. Bu da kilo ve kan şekerinin birbiriyle ilgisine işaret eder.

Yemek yediğimizde alınan besinlerin bir kısmı kan şekerine yani glukoza dönüşür, bir kısmı ise daha sonra kullanılmak üzere yağa dönüştürülerek depolanır. Bu depolanan yerler vücudun en hareketsiz yerleri, göbek ve popodur. Glukoz geçici olarak kanda depolanır ve bu kan şekeridir. Anlık beyin, kas ve benzeri işlemler için yakılmak üzere vücudu gezerken bir yandan tüketilir. Uzun süre yemek yenmediği takdirde vücut depodaki yağı kullanmaya başlar. Ancak bu yağı bir şekilde tekrar depolamak doğal bir tepkidir. Ani ve sert iniş çıkışlarda vücut bitkin ve sağlıksız duruma düşecektir. O yüzden uygulayacağınız diyetlerde hızlı, şok diyetleri tercih etmemeniz sağlık açısından uygun olacaktır.

Vücutta depolanan yağ miktarı bağışıklık sistemi tarafından denetlenmektedir. Yani onun da patronu bilinç altındaki öz bilinç tarafından. Şu an ulaşılması mümkün görünmeyen bu bilinç bir şekilde hesabını yapar ve depolanacak yağ miktarını belirler. Ancak sağlıkla ilgili bir sorun, hastalık ve stres gibi koşullarda bu hesap değişebilir. Bir organın normal çalışmaması durumunda ya zayıflar ya da şişmanlarsınız.

Şeker hastaları ya çok kilolu ya da çok zayıftır. Çünkü hesap şaşmıştır. Şaşan hesabı düzeltmek için bir şeker hastasının sürekli ve düzgün şekilde ilaç alması, yemesi gerekir. Ancak o şekilde bilinç panikten kurtulacaktır. Şeker yükseldiğinde sistem fazlalıkları atmak için büyük çaba harcar ve yağa dönüşecek maddeleri şekere dönüşmemesi için dışarı atar, aşırı kilo kaybı olur. Tam tersinde ise bir yandan kan şekerini düşüren ilaçlar alırken bir yandan da depolanacak besinleri çok alırsanız kilolu bir şeker hastasına dönüşürsünüz. Bu da bir felakettir. Hareketleriniz giderek azalır, harcama düşer ve organlar depolanan yağlar arasında sıkışarak kalp krizi vs sorunlara neden olabilir.

Lafı fazla uzatmadan şunu söylemek herşeyi açığa çıkaracaktır. Kilo almanın en önemli nedeni sağlıksız yaşamaktır. Siz doğal ürünlerle beslenip, temiz hava soluduğunuz, temiz ve yeterli su içtiğiniz ve yeteri kadar dinlendiğiniz takdirde kilo sizden yavaşça ve kalıcı olarak uzaklaşacaktır. Kilo almanızın nedeni çok muhtemel düzensiz ve sağlıksız yaşam biçimidir. Bunun dışında elinizde olmayan hastalıklar veya bazı genetik özellikleriniz kiloya neden olabilir. Bu genetik özellikler de zaten normal olmayan özelliklerdir. Tüm bunları nasıl mı aşarsınız? Aslında çok kolay, glisemik indeksi düşük besinleri tüketmek sizin için çok iyi bir başlangıç olacaktır.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!