Mor renkli meyvelerin faydaları

Amerikan Kanser Derneği ile John Hopkins Hastanesi ortak çalışmasına göre beyaz meyve ve sebzeler kolestrolü düşürürken, mor renkli olanları özellikle hafızayı güçlendiriyor.

Mor veya mavi renge sahip erik, siyah üzüm, patlıcan, böğürtlen, incir, yaban mersini, lahana, vişne, nar, karadut, acai berry diğer renkteki besinlerden faydaları açısından daha fazla öne çıkıyorlar. Mor veya mavi renkteki meyve ve sebzeler birçok kanser türüne, kalp ve damar hastalıklarına ve varise karşı koruyucu olmalarının yanısıra hafıza güçlendiricidirler. Mor renkten faydalanmanın en kısa ve etkili yolunun pekmez, üzüm pestili tüketmek olduğu belirtiliyor. Ayrıca özellikle üzümün çekirdeğinin yenmesi tavsiye ediliyor.

Beyaz renkli muz, armut, karnabahar, sarımsak, soğan, mantar, patates ise kolestrolü düşürücü özellikleriyle kalp hastalıklarına yakalanma riskini azltıyorlar.

Sarı ve turuncu besinler bağışıklık sistemine katkıda bulunurken, göz ve kalp rahatsızlıklarına karşı önlem oluşturuyorlar. Bunlara örnek portakal, şeftali, mango, kavun, havuç, ananas, üzüm, balkabağı, kayısı, sarı elma, mısır sayılabilir.

Yeşil besinlere gelince, yeşil renkli besinler kemik ve dişleri koruyor, göz sağlığına katkıda bulunuyor ve bazı kanser türlerine yakalanma riskini azaltıyorlar. Bunlara örnek kiwi, ıspanak, brokoli, brüksel lahanası, marul, lahana, avakado, yeşil elma, salatalık, biber, taze soğan, roka.

Kırmızı besinler örneğin domates, kırmızı elma, çilek, karpuz, ahududu, kiraz, turp Alzheimer hastalığına karşı koruma sağlıyorlar. Ayrıca kalbin kan akımını düzenlediği ve üriner sistemi koruduğu da araştırma sonuçlarında yer alıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here