Kullanılacak malzeme (6 kişi için): 150 midye (en küçüklerinden), 1/2 litre süt, 150 gram un, 50 gram tereyağı, 3 yumurta, 1/2 bardak sek beyaz şarap, 100 gram kurutulmuş ekmek tozu, t demet maydanoz, 1 defne yaprağı, 1 tutam mercanköşk otu, 1 baş soğan, 1 bardak zeytinyağı, 1 tutam yeni bahar, 1 tutam karabiber, yeteri kadar tuz.

Yapımı: Midyeleri kabuklu olarak almışsanız sert bir fırçayla kabuklarını fırçalayıp temizleyiniz. Bol akarsuda yıkayıp süzdükten sonra geniş bir kaba koyunuz ve ateşe oturtunuz. Kabuklar açılmaya baslayınca kaba 2 çorba kaşığı zeytinyağı, kabuğu ayıklanmış turn sogani temizleyip yıkadıktan sonra kıydığınız maydanozu, bir tutam mercanköşk otunu, kıyılmış defne yaprağını, yeteri kadar karabiberle tuzu katınız ve bir süre tahta bir kaşıkla karıştırınız. (Midyeleri kabuksuz yani ayıklanmış olarak alanlar bunların saçını kesip iyice yıkadıktan sonra yukarıda adını verdiklerimizle birlikte ateşe oturtur ve on dakika kadar pişirirler.)

Sonra kaba, sarabi doker ve iki dakika kadar kaynatirsimz. Kabi atesten indirince midyeleri kabuklarmdan ayinp bir tabaga koyunuz. Kaptakileri ise tahta bir kaşıkla ezdikten sonra süzünüz. Dört kaşık kadar salça elde etmiş olacaksınız.

Sıcak sütten, 60 gram undan, 50 gram tereyağından, yeteri kadar tuz ve yenibahardan yararlanarak balık köftesinde anlatıldığı biçimde bir beşamel salçası hazırlayınız. Beşamel salçasını ateşten indirmeden midyelerden artan dört kaşıklık salçayı da katınız. Birkag defa kanstinp bunu da yedirdikten sonra kabı ateşten indiriniz. Beşamel salçasına midyelerle kırılmış bir yumurtayı katınız ve çabuk çabuk kaıştırarak bunları iyice birbirine yediriniz. Sonra üzerini yağladığınız bir mermerin üzerine dökünüz ve bir santim kalınlığında olacak bir biçimde yayarak soğumaya bırakınız.
Karisim iyice soguyup katilasinca bunu hoşunuza gidecek biçimlerde parçalara bölünüz.
Bu işlemi yaparken karışımın elinize yapışmaması için avuçlarınızı sık sık una bulayınız.

Bir kaba, kalan son yumurtayı kırınız. Çatalla birkaç kere çırpınız. Köfteleri, una, yumurtaya ve kurutulmuş ekmek tozuna buladıktan sonra içinde kızgın zeytinyağı bulunan tavaya atarak her iki yanını, pembeleşinceye kadar, kızartınız. Delikli bir kepgeyle suzerek tavadan çıkaracağınız midyeli köfteleri servis tabağına koyunuz. Üstünü ve yanlarını maydanoz yaprakları ve limon dilimleriyle süsledikten sonra servis yapınız.

Kaynak : Altın Tabak Yemek Ansiklopedisi (1967 – 1970)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz