İstiridye Mantarı

Ülke tarımı yok olma yolunda kararlı bir şekilde ilerliyor. Buna rağmen pek sözü edilmeyen, bir zamanlar orman köylüleri sayesinde öğrendiğimiz mantar birçok tarım ürününe nazaran zahmetsiz üretimi ve beslenme değeri açısından farklı yerini sağlamlaştırıyor.

Ülkemizde de dünyada olduğu gibi bir çok mantar üretim çiftliği bulunmaktadır. Bunların bir çoğu küçük, sotesini yapıp yediğimiz mantarları üretir. İstiridye mantarı İngilizce adıyla Oyster Mushroom ise bu küçük mantarlardan farklı olarak rahatça balık veya et gibi pişirip yiyebileceğimiz bir mantar türüdür. B3, C vitaminler, proteinler, fosfor ve kalsiyum açısından zengindir. Protein değeri nedeniyle etin ve balığın yerini tutabilir.

İstiridye mantarı, fark etmediyseniz söyleyelim bir çok büyük markette kolayca bulabileceğiniz ve fiyatı uygun bir ürün. Pişirmesi de oldukça kolay. Ayrıca hem sebze hem de et yerine tüketebileceğiniz bu gıda ürünü sizi ayıklama temizleme, zahmetinden de kurtarıyor. Suyun altında kolayca yıkayıp pişirmeye başlayabilirsiniz.

istiridye mantarı çadirlarıİstiridye mantarı üretimi daima sağlıklı bir ortamda yapılmak zorundadır. Poşetlenip marketinize kadar gelmişse tüketmek için artık sorun yoktur. Mantar üretim çiftliğinde uzmanlar tarafından basit bir damla su ile başlayan yaklaşık 1 aylık bir süreç içinde gün be gün takip edilerek hazırlanır ve kendine has sağlıklı poşetlere konur. Mantar kolayca çoğalabilen bir canlıdır ve mantar üretim çiftliklerinde konunun uzmanları tarafından dikkatlice üretilir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here