Elma toprağı ve iklimi seçen bir ağaçtır. Gülgillerden ve yakın akrabaları armut ve Malta eriği olan bir meyvedir. Ana vatanı muhtemelen Kuzeydoğu Anadolu ve Kafkasya bölgesidir. Aslen kırmızı olan elmanın kültür çalışmaları sonucu günümüzde 1000 civarı çeşidi ortaya çıkmıştır.

Elma besin yönünden oldukça zengin bir meyvedir. Fazla miktarda A vitamini içerir. Az miktarda da B vitamini vardır. Yine az miktarlarda mangan, bakır, flor, magnezyum, kalsiyum ve potasyum gibi maddeler içerir. Tıp dünyasında elmanın faydaları olarak akli bozuklukları düzeltici, solunum yolları rahatsızlıklarını tedavi edici, diş çürümelerinde önleyici olduğu kabul ediliyor.
Bu arada A vitamini göze sorunlarını hatta körlüğü önler. Bağışıklık sistemi ve cilde faydalıdır. Sindirim sistemi rahatsızlıkları, ülser, soğuk algınlığı, böbrek, mesane, akciğerde oluşabilecek enfeksiyonlara karşı koruyucudur.

Böylece elma;

  • Prostat kanseri riskini azaltır,
  • Akciğer kanseri riskini azaltır.,
  • Parkinson ve Alzheimer karşısında koruyucudur,
  • Beyin hücrelerini stresin etkilerinden korur,
  • Zengin lif içeriği kilo vermek açısından faydalıdır,
  • Kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olur,
  • Kolestrolü düşürür.

Elmayı yerken iyice yıkayıp kabuğuyla yemenizde daha çok fayda vardır. Elma kabuğu da aynı içeriktedir. Tabi GDO’suz, tarım ilacıyla banyo yapmamış olması da önemlidir. Bunlar elmanın faydalarını azaltacağı hatta yok edeceği gibi sağlığınıza da zarar verecektir. En iyi yeriniz varsa fidanlığa gidip bir elma fidanı alın ve dikin. Bazı elma cinsi hemen 1 yaşında elma verirken bazıları 3 yıl sonra elma vermeye başlar. Yediğiniz elmanın çekirdiğinden elde edeceğiniz ağaç ise size muhtemelen 5-6 yıl sonra meyve vermeye başlayacaktır.

Çevre temizliğine özen göstermenizi, meyve çekirdeklerini sağa sola atmanızın çevreyi kirletmediği gibi aksine faydası olduğunu hatılatırız.

1 Yorum

  1. Elmanın insan üzerinde sayılamayacak kadar faydaları vardır. Elma insan vücuduna yararlı birçok vitamin, mineral ve enzimler içerir. Günde en azından bir elma da olsa tüketilmesi gerekmetedir. Baş ağrısını dindirir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz