Domuz Kavunu, Eşek Hıyarı, Sarı Kavun, Şeytan Keleği

Domuz kavunu, eşek hıyarı, sarı kavun, şeytan keleği ve acı kavun olarak adlandırılan çok yıllık sarı çiçekli bir bitkidir. Ağustos ayında meyveleri bollaşır. Hemen her yerde karşınıza çıkabilecek bir bitkidir. Yerde yayılarak büyür. Yüksekliği 30-40 santimi geçmez. Kavun gibi büyüdüğü için bu isimlerle anılır.

Oldukça etkili bir zehir içerdiğinden dolayı her ne kadar sinüzit ve sarılık tedavisinde kullanıldığı söylense de bir damlasıyla insanı bir anda komaya sokabilecek bu bitkiye karşı çok dikkatli olunması gerekmektedir.

 

3 Yorumlar

  1. bu bitki nerde yetısır nasıl kullanılır zehirli oldugu soylenıyo ben sarılık hastasıyım ne yapmam nasıl kullanmam gerekiyo bilen varsa :?????

  2. Öncelikle geçmiş olsun. Bu bitkinin kanıtlanmış çok güçlü bir zehiri vardır. Bir damlasını solumak insanı öldürebilir. Zaten bu yüzden kime sorsanız nasıl kullanılır bilmiyorum diyecektir. Lütfen iyileşeceğim diye yaşamınızı riske atmayınız. Bu yüzden bu bitki faydalı bitkiler başlığından ayrı kullanımı tehlikeli bitkiler başlığı altında da yer alıyor.

    Bu bir doktor tavsiyesi değildir ve mutlaka bir değil belki bir kaç doktor ile rahatsızlığınız hakkında görüşmeniz iyi olacaktır.

    Acil şifalar dileriz.

  3. Bu bitki zehirlidir. Yanına bile yaklaşınca meyvesi patlayıp derinize geldiğinde zehirleyebilir. Samsun ve civarında yetiştirmektedir . Sinüzit ve sarılığa faydalı olduğunu biliyoruz. Kendinizi riske atmayınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here