Ardıç Otu ve Faydaları

Ardıç otu ve faydaları hakkında bilgilere geçmeden önce, ardıç otu nedir bunu belirtmekte yarar var. Ardıç 2 ila 5 metre arasında büyüyen bir ağaçtır. Kozalaklılardan olan ardıçın yaprakları, ince, uzun ve oldukça hoş kokuludur. Siyah, yuvarlak, parlak ve kozalak şeklinde meyveleri bulunur. Bu meyvelerin diğer adı da ardıç tohumudur. Bu meyveler Kasım ve Aralık aylarında toplanarak kurutulur. Oldukça faydalı olan bu meyveler, birçok kişi tarafından kullanılır.

ardıç otu faydaları

Ardıç Otu Faydaları

Ardıç otu ve faydaları oldukça fazladır. Kandaki şeker miktarını düşüren ardıç, pankreasın normal çalışmasını sağlar. İyileşme sürecinin daha hızlı ve kolay bir şekilde atlatılmasına yardımcı olur. Vücuda enerji ve dinçlik kazandırır. Böbrekleri, mesaneyi ve idrar yollarını temizleyen ardıç, ter attırır ve idrar söktürür. Vücutta biriken suyu boşaltır. Detoks için uygun bir bitkidir.

Bunların yanı sıra soğuk algınlığı, romatizma, damar sertliği ve nikriste de faydaları dokunur. Kadınlarda görülen beyaz akıntının oluşmasını engeller ve kadınlar için büyük sorun olan bu durumun önüne geçer. Kadınların adet dönemindeki ağrılarını dindirmek için de kullanılır. Böbreklerinde iltihap olan kişilerin ardıç otu kullanmaları önerilmez. Ardıç, tavsiye edilen miktarın aşılmaması gereken bitkilerden biridir.

Ardıçın iştah açıcı özelliği bulunur. Bu yüzden ardıç otu kullanarak zayıfladığını söyleyen kişilere çok fazla itibar etmeyin. Vücuttaki suyu atan bir etkisi bulunsa da zayıflamak için kullanılabilecek bitkiler arasında yer almaz.

Ardıçın antiseptik özelliği bulunur ve kansızlığa da iyi gelir. Mide ve bağırsak gazlarını gidermede oldukça etkilidir. Bunun yanı sıra solunum yollarını açıcı etkisi de bulunur. Saç dökülmesi, kepeklenme, hemoroit tedavisinde, selülitlerde, idrar tutukluğu, mesane iltihabı ve benzeri sorunların giderilmesinde de kullanılır. Banyo suyuna koyulduğunda, buhar yolu ile de etki gösterir.

Albümin, şeker hastalığı, kısırlık, ishal, bedensel ve ruhsal çöküntü durumlarında da kullanımı uygundur. Egzama, saçkıran, kellik, uyuz, sedef ve daha birçok sorunun giderilmesine yardımcı olan bir bitkidir. Ardıç otu ve faydaları konusunda birçok bilgiye yer verdik.

Yalnız ardıç otunu kullanmaması gereken kişiler de vardır. Böbrek hastası olanlar ve hamileler bu otu kullanmamalıdırlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here