Ağacın Faydaları

Okudunuz mu?

Böğürtlenin Faydaları

Böğürtlen, meyvesi hem ke...

El Örgüsü Ev Eşyaları

Evinizi el örgüsüyle döşe...

Havuçlu Rulo Kurabiye Tar...

Yoğurma kabına malzemeler...

Mafiş Tatlısı Tarifi

Balıkesir usulü, 5 kişili...

Ağaç, artık çoğu kez yanından düşünmeden geçilen önemi unutulmuş dünyanın en önemli varlıklarından biridir. Ağaç yaşam işaretidir. su ve toprağın meyvesidir.

Ağaç fidanken çevresine güzellik verir. Büyüdükçe kökleri toprağı sarar ve zemini sağlamlaştırır. Dünyaya oksijen üretirken, bulutları kendine çekip yağmur yağmasına neden olur. Üzerinde çeşitli hayvan ve böcekler yuva kurar. Ağacın türüne göre değişik canlı türleri bu ağaçlardan beslenir. Ağaç yaşam içinde kullandığımız bir çok eşyanın hammaddesidir. Kalem, gazete, mobilya, kağıt, kauçuk bunlardan ilk akla gelenlerdir.

Meyvelerini yeriz. Gölgesinde dinleniriz. Üzerine çıkarız. İlaç yaparız. Ağaçtan düşen bir elma sayesinde yerçekimi kanunu akla gelmiştir.

Çürüyen yapraklar toprağa karışır ve bereketini artırır. Kuşlara besin olan bazı böcekler, kurtlar buralarda yaşar. Ağaç suya ihtiyaç duyar. Ağacın çevresinde daima hayat vardır ve yaşamı kendin çeker. Her fidanın ağaç olabilmesi için farklı süreler gerekir. Ağacın yerini değiştirmek, onun köküne müdahale etmek çoğu zaman ağacı kurutur.Sevdiği tanıdığı toprağa ihtiyaç duyar. Her ağaç her coğrafya ve iklimde yaşamaz.

Ağaç bu özellikleriyle insana benzer. Yetişmesi zor incinmesi kolaydır. Ağaçlar azaldıkça dünyadaki su ve yaşam da paralel biçimde azalır.

Beton için tüm bunların hiçbiri geçerli değildir. Beton kendi kendine büyümez. Ağaç kadar esnemez, kırılır yaptıklarınız boşa gider. Beton temeller hiçbir zaman bir ağacın zarafeti ve ustalığı kadar toprağı tutup deprem etkisini azaltamaz. Betonu istediğiniz renge boyayın rengi bir süre sonra solacaktır ancak ağaç 4 mevsim farklı tonlarıyla çevresine ilham olacaktır.

Ağaçları bazen kendimiz dikeriz bazen kendileri ortaya çıkarlar. Kendisi ortaya çıkmış ağaç sonradan dikilen ağaçlardan farklıdır. Çünkü, ortamın şartlarına göre en uygun ve sağlıklı biçimde hayat bulur, biz insan olarak ne kadar hesap yapsak da bu mükemmeliği sağlayamayız. Bir ağaç yok olduğunda tahmin edilemez sayıda hayat bu yok edilişten etkilenir.

Beton yenmez, ağaç meyvesi hatta gerektiğinde ağacın kendisi yenebilir. Ağaç yaşamın kendisidir, beton ise ölüdür.

Ağaçlar yok olduğunda insanlık yok olur. Ağaç insanları birleştirir.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
- Advertisement -spot_img

Daha fazla oku

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!

- Advertisement -spot_img

Son eklenen

Menyak Parfüm Kodları

En kaliteli muadil parfüm...

Aşırı Sıcak Havanın İnsan...

Eskilerin dediği gibi "Ay...

Evanjelizm ve Gezegene Et...

Burada bir inanç sorgulan...

Dünya Nüfusu ve Göçler

Ülkemizdeki yabancı sayıs...

Gözlerin Yorgun Görünmesi...

Göz çevrelerinin yorgun g...