Fındığın Yararları

Malum yakında Karadeniz’e tatile giden komşu, eş dost, akraba dönecek. İnşallah yanlarında bize bol fındık da getirirler. Malum böyle gelen fındığın tadı başka oluyor. Umarız devlet politikalarına rağmen Karadeniz’imizde hala yeterince fındık üretilebiliyordur. Bildiğiniz gibi hangi bitki sağlığa faydalıysa onu yok etmek için herşey yapılıyor. Tarım alanlarını daraltıp Çin, Hindistan gibi ülkelerden adı bizimkilere benzeyen ancak bize biraz garip gelen mısır, fındık, fıstık ve daha nice gıda ürünleri alıyoruz. Bu noktada eğer komşunuz size bir avuç fındık getirmiyorsa bu onun suçu değil sakın alınmayın. Canınız çektikçe kuruyemişçiden ithal olanından alabilirsiniz.

Fındığın içinde kolesterol düşürücü bitkisel sterol, folik asit, magnezyum, bitkisel Omega-3 yağları vardır. Böylece kötü kolestrolü düşüren ve iyi kolestrolü yükselten fındık, kalp ve damar sağlığı açısından çok faydalıdır. Hergün bir avuç fındık yemek kalp ritmini düzenler ve kalp krizi geçirme riskiniz azalır.

Fındık, güç ve enerji kaynağıdır, yorgunluğu giderir.

Fındık, kemik yapısının gelişimini destekler. Kansızlığa iyi gelir. Özellikle hamile hanımların kendileri ve doğacak bebekleri için fındık yemeleri bebeğin gelişimi ve bu esnada annenin sağlığını koruması açısından faydalıdır.

Güzellik açısından fındık varislere iyi gelir ve cildi güzelleştirir.

Fındık, soğuk algınlığı ve akciğer hastalıklarına da faydalıdır.

Reklamda Özkan Uğur’un da bir zamanlar vurguladığı gibi cinsel gücü arttırır.

Fındığın tek kötü etkisi fazla yediğinizde bağırsakları coşturmasıdır. Özellikle taze, henüz sütü kurumamış fındığı yemeniz geçici bir ishale neden olacaktır. Bu özelliğiyle fındığı müshil niyetine kullanabilirsiniz. Ayrıca yüksek kalori içerdiğinden fazla yemeniz size kilo olarak döner. Sağlık için sadece ara öğün gibi tüketilmesi daha uygundur. Tavsiye edilen miktar 40 gram veya küçük bir avuç.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here