Yerli Denizaltı Projesi

Okudunuz mu?

SBS sınavı ne zaman kalka...

Milli Eğitim Bakanı Nimet...

Sarı Kantaron Çiçeği Yağı...

Sarı Kantaron aynı zamand...

İşkembe Çorbası

Malzeme Listesi 750g...

Akıtma Tarifi

Akıtma nasıl yapılır. Çok...

Türkiye’nin ilk yerli denizaltısı projesi Gölcük Tersanesi’nde devam ediyor. 2,7 milyar dolar bütçeli projenin ülke savunmasına katacağı gücün yanında, bu proje ile birlikte yetişen, tecrübe kazanan personel ile gelişen teknolojiyi de unutmamak gerekir.

Mustafa Gürsoy’un sahibi olduğu Gürdesan Gemi Makine Sanayi, Gebze’de 42.000 metrekare alan üzerinde kurulu tesisinde, yerli denizaltımızın ihtiyacı olan parçaların bir kısmını üretiyor. Bir geminin ihtiyacı olan hemen her parçayı üretme kabiliyetine sahip Gürdesan‘a ait tesiste, denizaltımıza takılacak ilk parçalar 2016 yılında teslim edilldi.

Kendi silahını üretmek günümüz gerçekliğinde mutlak şart. Silah kullanmak kötüdür ancak caydırıcı olmak adına silah sahibi olmak artık önüne geçilmez bir gereklilik haline gelmiştir. Bunun yanında bu caydırıcılığa sahip olabilmek için yabancı sermaye ve teknolojiye bağımlı olmak büyük zayıflığa yol açar. Bu nedenl, yerli teknoloji kullanımı giderek artmıştır. Yerli denizaltımızın %70 i tamamen yerli kaynak ve teknoloji ile üretilmesi dışa bağımlılıktan kurtulma adına sevindiricidir.

İkinci Dünya Savaşı, dünyanın gördüğü en büyük insan kıyımına yol açarken bugün kullandığımız teknolojinin de doğmasına neden olmuştur. Nazilerin Enigma adını verdiği şifreleme yöntemini kırmak için yaratılan makine bugün her yerde kullandığımız ilk bilgisayarın doğmasına yol açmıştır. Ve bu ilk bilgisayar savaşın kaderini kökten değiştirmiş, Almanların yenilgisine yol açmıştır. Bu ve bunun gibi birçok yenilik de maalesef barış değil savaş teknolojisi üretilirken ortaya çıkmıştır.

Yerli denizaltımızın üretiminde de benzer teknolojik gelişmeler olacağı kuşkusuzdur. Bu güçlü denizaltımızın caydırıcı olarak kalmasını, savaş için kullanmaya gerek olmamasını, oluşturulan teknolojinin bilimsel gelişmelere ışık olmasını diliyoruz. Umutmamak gerkir ki en zorlu teknolojik gelişmeler maalesef savaşla ilgili olmuştur. Romalıların, Vikinglerin, Türklerin savaş teknikleri bugünkü toplumsal yaşamı, mimariyi, tıbbı, sanatı hemen her şeyi etkilemiştir. Savaşın teknolojik gelişmeyi zorlamasının diğer doğal etkenlerden daha güçlü olduğu tarihsel gerçektir.

Yerli denizaltımızla ilgili tanıtım videosunu buradan izleyebilirsiniz.

- Advertisement -spot_img

Daha fazla oku

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!

- Advertisement -spot_img

Son eklenen

Menyak Parfüm Kodları

En kaliteli muadil parfüm...

Aşırı Sıcak Havanın İnsan...

Eskilerin dediği gibi "Ay...

Evanjelizm ve Gezegene Et...

Burada bir inanç sorgulan...

Dünya Nüfusu ve Göçler

Ülkemizdeki yabancı sayıs...

Gözlerin Yorgun Görünmesi...

Göz çevrelerinin yorgun g...