“YAZA MERHABA” KARMA RESİM VE HEYKEL SERGİSİ 20 Haziran – 20 Temmuz 2013

Deyim sanat Galerisi 20 Haziran – 20 Temmuz 2013 tarihleri arasında Bengisu Bayrak , Bülent Yavuz Yımaz, Calman Shemi , Dganit Blechner , David Kracov ,Ebru Düvenci , Gülhan , Nail Karahan, Sinem Pehlivan, Ümmühan Tunçtürk , Ümmet Karaca ve Xchristakos’a ev sahipliği yapıyor.

Bengisu Bayrak: 1978 Herford / B. Almanya doğumlu sanatçı 2009- 2011 University of Wales (İngiltere-Londra), MBA in Marketing. , 2005- 2008 Marmara Üniversitesi, Güzel Sanatlar Enstitüsü, Resim Ana Sanat Dalı, Sanatta Yeterlik. – 2002–2005 İstanbul Bilgi Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Sinema -TV Bölümü, Yüksek Lisans. – 1997- 2001 Marmara Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Resim Bölümü mezunu sanatçı sinema ile sanatı birleştirip, film dünyasında klasikleşen filmleri kendine göre yorumluyor. Bayrak, kimi zaman film karelerinde olay örgüsünde önem taşıyan ama görünmeyen nesneleri hayal edip görselleştiriyor, kimi zaman yarı gerçek yarı kurmaca nesneleri ve dökümanları resmediyor.Sanatçının aldığı ödüller, 2009 – Moleskine2.0CompetitionExhibition, Dünya 1.liği. , 2004 – 23. Günümüz Sanatçıları Sergisi, Başarı Ödülü. , 2001 – 2. Turkcell Üniversite Öğrencileri Resim Yarışması Sergisi, 3.lük Ödülü.

Karma Resim SergisiCalman Shemi: New York Eden Galeri sanatçılarından Heykeltraş ve ressam olan sanatçı 1939 Arjantin doğumludur. Sanatçı 1997 yılında Çin’e yaptığı bir seyahat sırasında eski yıllardan beri kullanılan geleneksel lake tekniğinden çok etkilenir. “Windows” adını verdiği çalışmalarında modern malzemelerle birlikte bu tekniği de kullanır. Ayrıca sanatçının eserleri birçok önemli koleksiyonlarda yer almaktadır.

David Kracov: 1968 yılında Boston, MA, ABD’de doğumlu bir sanatçıdır. Boston Museum of FineArts’da eseri sergilenen en genç sanatçı ünvanına sahiptir.Rhode Island School of Design’da eğitim alan sanatçı animasyon ve illüstrasyon konularından da uzmanlaştıktan sonra Los Angeles’a giderek film stüdyoları için karakterler yaratmaya başlar. Daha sonra yarattığı bu karakterleri heykellere dönüştürür.New York Eden Galeri sanatçılarındandır. Sanatçının eserleri birçok önemli koleksiyonda yer almaktadır.

Dganit Blechner: 1957 israil doğumlu resim ve fotoğraf sanatçısı olup ünlü New york Eden galerinin bünyesinde çalışmalarını devam ettimektedir.Yıllar süren çabalarının ardından 2005’te dijital art baskılarını karışık medya tekniği kullanarak anlatmaya başlar. Baskıların üzerine kullandığı bu karışık teknik sanatçının eserlerini daha da canlı hale getirir. Sanatçı son zamanlarda da Boticelli, Picasso ve KeithHaring gibi önemli sanatçıların işlerinden de esinlenmiştir. Sanatçının eserleri birçok önemli koleksiyonlarda yer almaktadır.

Ebru Düvenci: Mersin, 1980 doğumlu olan sanatçı, 1998-2002 Mersin Üniversitesi, GSF Resim Bölümü, Yrd. Doç. Cebrail Ötgün Atölyesi, Lisans. ve 2002-2005 Mersin Üniversitesi, SBE Resim Ana Sanat Dalı, Yüksek Lisansını yapmıştır. Özellikle hep bir yerlere yetişmeye çalışan, koşan, koşuşturan insanları, yaşamın karmaşasını, hızını ve bu anlık görüntülerdeki izlenimlerini hareket halindeki figürler ve atmosfer aracılığıyla resimler.

Nail Karahan: 1980’de Van’da doğan sanatçı 2002 yılında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Resim Bölümünde lisans öğrenimine başladı.2006 yılında Öğr.Gör. Metin UÇAR’ın atölyesinden mezun oldu. 2008 yılında aynı fakültede yüksek lisans eğitimine başladı.2012 yılında Postmodernizmin Türk Resim Sanatına Yansıması konulu tezini bitirdi.Çalışmalarına Van’daki atölyesinde devam etmektedir. Yapıtlarında kentleşme olgusunda insanı inceler. İnsanın yoksunluğuna gönderme yaparak, tuvallerinde kentleri insansızlaştırır. Karahan insanın olmadığı hayal kentler kurar.

Saim Dursun: 1959 yılında Elazığ´da doğdu. Artvin Öğretmen Lisesinde, Resim Öğretmeni Hatice Yüksel´in yönlendirmesiyle resime gönül verdi.1989 yılında Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi´nde tanıştığı Fransız sanat tarihçisi Didier Vacher´in ilgi ve desteğiyle 1989 – 2003 yılları arasında İstanbul ve Fransa´da atölye çalışmaları yaptı.Bugüne dek yurt içi ve yurt dışında 44 kişisel sergi açtı.Eserlerinde Işık ve sıcaktan renklenmiş bir atmosfer altındaki hareketli figür düzenlemelerinde,yaşam koşulları zor da olsa yaşam sevinci saçan insan ruhları çeşitleniyor.Sanatçının aldığı ödüller, 1995 Le Grand AigleD’or ,Le val , 1994 Diplomed’excelellence la medailleD’or ,Le valve 1990 Citoyond’honneur-la medailleD’or ,Le val , Ayrıca sanatçının eserleri birçok yurtiçi ve uluslararası koleksiyonda yer almaktadır.

Sinem Pehlivan: 1982 İskenderun doğumlu 2003 Mustafa Kemal Üniversitesi GSF Resim Anasanat Bölümü, Antakya’dan mezun olan sanatçının 2009 (Kent Zaman Postmodernizm İlişkisi), Rh Sanat Dergisi, Kasım sayısı – 2008 (Can Sıkıntısının Ustası Frank Stella), Genç Sanat Dergisi, Haziran sayısında makaleleri yayınlanmıştır. Kent ve insanın sürekli etkileşerek, birbirlerini şekillendirdiklerini gösterir çalışmalarında. Kent mi insanı biçimlendiriyor? Bu şekillendirme nasıl oluyor? Pehlivan eserlerinde bu soruların cevabını bulmaya çalışır.

Ümmet Karaca 1956 Gürcistan’da doğdu. 1978 – 1982 Tiflis Yüksek Ressamlar Okulunda öğrenim gördü.İstanbulu kendine has tarzı ile resmeden sanatçı kısa zamanda büyük beğeni topladı.Bu sergide Büyükada çalışmalarının yanında, ilk defa modern çalışmalarınıda sanatseverlerin beğenisine sunuyor.İstanbul’da sanat yaşamına devam eden Karaca’nın eserleri birçok önemli koleksiyonda yer almaktadır.

1948 İstanbul Büyükada doğumlu olan Xchristakos, İlk kişisel sergisini 1968 yılında İstanbul Kültür Merkezinde açtı. 1974 yılından itibaren Brüksel, Paris ve Atina’da birçok grup ve karma sergiye katılmış, Atina’da bazı önemli binalar içinde heykel projeleri gerçekleştirmiştir. Sanatçının Atina belediye binasının önünde ödüllü bir eseri sergilenmektedir.Birçok koleksiyonda eseri yer alan sanatçı eserlerinde heykel ve resmi birleştiriyor.Enstalasyon çalışmaları sanatçının tamamıyla iç dünyasını, yaşamış ve yaşıyor olduğu kültürü sentezliyor.

Değerli sanatseverler, NEWYORK Eden sanat galerisinin ülkemizde yetkili satıcısı olan galerimizin gerçekleştireceği bu güzel sergide sizleride aramızda görmekten mutluluk duyarız.

Deyim Sanat Galerisi
www.deyimsanatgalerisi.com
Adres: Şakayık Sk. Kamar Apt. No: 47/1 Nişantaşı / İstanbul T: (0212) 286 21 82 (Nişantaşı katotoparkı sırasındayız)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz