7-17 Nisan 2016 tarihinde, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından yapılması beklenen 35. İstanbul Film Festivalinin Sinema Onur Ödülleri sahiplerini buldu.

Ödül Alacak İsimler

İstanbul Film Festivalinin katkılarıyla düzenlenen sinema onur ödülleri bu yıl, sinemaya gönül veren, emek veren beş değerli sanatçıya ödül verilecek. 35. İstanbul film festivalinin sinema onur ödülleri sahiplerini buldu. Beş değerli sanatçının isimleri ise şöyle; oyuncu Suzan Avcı, oyuncu Perran Kutman, yönetmen Ülkü Erakalın, yapımcı Şeref Gür ve seslendirme sanatçısı Jeyan Ayral Tözüm’e ödülleri takdim edilecek. İstanbul Film Festivali’nin Onur Ödüllerinin 6 Nisan tarihinde yapılacak olan 35. İstanbul Film Festivali açılış töreninde sahiplerine takdim edilmesi bekleniyor.

Yeşilçam’ın Yıldızları Onlar

Perran KutmanÖdüllerin sahiplerinin hayatlarına kısaca bir göz gezdirelim. İlk sırada en üretken ve çalışkan yönetmen sevgili Ülkü Erakalın var. 1950 li yıllarda yönetmenlik hayatına başlayan usta Yönetmen aynı zamanda konservatuar mezunu. Sinemacılık hayatına başladığında, Ö. Lütfi Akad’ın yanında asistan olarak çalışıyordu. İlk filmini 1961 yılında çekti. 200 e yakın filmde imzası bulunan Erakalın sahip olduğumuz değerler arasındadır.

Yeşilçam’ın usta ve emekçi oyuncuları arasında en sevilen kötü kadın ünvanına sahip Suzan Avcı da ödül sahipleri arasında. Türk sineması onu vamp kadın, yuva yıkan kötü karakter olarak tanıştırmış olsa da kısa bir süre içinde yeşil çamın en sevilen simalarından oldu.

Bir diğer ödül sahibi yine Türk sinemasının emektar yapımcılarından Şeref Gür. En verimli yapımcılar arasında ilk akla gelen isimlerden olan Gür yapımcılık hayatının 30 yıllık kısmını Erman Filmde geçirmiştir. 60 yılı aşan çalışma hayatında bir çok filme ve hayata dokunmuştur.

Yeşilçam’ın efsane sesi Jeyan Ayral Tözüm, sahip olduğumuz en kıymetli ses sanatçıları arasında yer alıyor. Çok sayıda yerli yabancı film seslendirmesinde yer alan sanatçı İBB de bir çok oyunda rol almıştır.

Sinemanın unutulmazları arasında yer alan Perran Kutman. 50 yıldır sinema ve dizilerde muhteşem oyunculuğu ile izlediğimiz usta sanatçı da ödüle layık görülen değerlerimiz arasında.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz