Siyasiler Mersin Akkuyu nükleer enerji santrali hakkında ne diyor?

Siyasiler Mersin Akkuyu nükleer enerji santrali hakkında ne diyor? Basından..

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kanal 24 televizyonunda katıldığı bir programda, nükleer santral ve akaryakıt fiyatları konularındaki soruları yanıtlamış ve Akkuyu’da deprem riskinin olmadığını açıklamıştı.

Akkuyu’da deprem riski bulunup bulunmadığı konusundaki bir soru üzerine Yıldız, Akkuyu’da deprem riski görülseydi santralin oraya yapılmasına karar verilmeyeceğini belirtirken ”İçimin rahat olmadığı hiçbir işe imza atmadım. Bütün risklerin karşısında alınacak mühendislik tedbirleriyle beraber bunun yapılabileceğine inanıyoruz. Biz bunun böyle olacağına inanmasak hiç onu oraya yapar mıyız. Hepimizin geleceği bu…” şeklinde konuştu.

Kaynak : http://www.internethaber.com/

Başbakan Erdoğanın demeci “Her yatırımın olumsuz bir neticesi olabilir. Bunda olumsuz bir netice doğacak diye siz yatırımdan vazgeçemezsiniz. Ben dün Ankara’da bir örnek verdim. ‘Deprem denilen olay olamaz’ diye bir şey yok, olabilir ki bizim ülkemiz deprem kuşağı üzerindedir. Yaptığımız asma köprüler var. Şu anda yapmakta olduğumuz denizin altından geçen tüp geçitler var. Bu yatırım depreme dayanıklı olarak yapılmaktadır ve deprem şiddeti de en fazla kaç alabilir, işte 8.5, kaç olabilir 9 olabilir, kaç olabilir 9.5… Buna dayanıklı şekilde projelendirmesi yapılmakta, ona göre de bu köprüler yapılmaktadır. Fakat öyle bir şiddette deprem olabilir ki bunu da aşar. Ne olacak? O zaman yapmayalım mı diyeceğiz?”

Kaynak : http://www.ntvmcnbc.com/

AKP Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, CHP’nin, Akkuyu’da nükleer santral kurulmasına ilişkin yasa ile Dışişleri Bakanlığı Teşkilat Yasası’nı Anayasa Mahkemesi’ne götürme kararını değerlendirirken, “CHP’nin konuyu Anayasa Mahkemesi’ne götürmesi Anayasa’nın 90. maddesine aykırı bir başvurudur” dedi.

Kaynak : http://www.attabot.com/

AKP Hükümetinin tüm uyarılara rağmen ihale dahi yapılmaksızın Rusya‘nın Akkuyu‘da nükleer santral kurmasına yönelik bir devletlerarası anlaşmayı yürürlüğe koyduğunu belirten JMO, şunları kaydetti:

Öncelikle belirtmek gerekir ki; Akkuyu‘da kurulacak olan nükleer santral için 35 yıl önce 1976 yılında bir yer lisansı alınmıştı. Bu kapsamında yapılmış yerbilimsel veri ve değerlendirmeleri, bu günkü veri ve bilgiler ışığında geçerli görmek; güncellenmeyen yer lisansını kabul etmek mümkün değildir.

Kaynak : http://www.atilimhaber.org/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here