Sevgililer günü nereden çıktı, sevgilime ne alayım

Sevgililer günü nereden çıktı diye sorarsanız işin gerçeğini anlatmadan önce dayandırıldığı hikayeyi okuyalım. Dünyanın en iyi ansiklopedisi wikipedia da yer alan tarif şöyle : Sevgililer Günü, her yılın 14 Şubat günü birçok ülkede kutlanan özel gün. Kökeni, Roma Katolik Kilisesi’nin inanışına dayanan bu gün, Valentine ismindeki bir din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır. Bu sebeple bazı toplumlarda “Aziz Valentin Günü” (İngilizce: St. Valentine’s Day) olarak bilinir. Valentine kelimesi, Batı medeniyetlerinde hoşlanılan kişi veya sevgili anlamlarında da kullanılır.

Aslında böyle bir günün kutlanmasının Roma Kilisesiyle alakası yoktur. Tıpkı yılbaşının Hz. İsanın doğumgünü olmadığı gibi bu özel tarihlerin herhangi bir dinle ilgisi bulunmayıp kadim Pagan kültüründen kalma insan ve evrenle, doğayla ilgilisi vardır.

İnsan neslinin onbinlerce yıllık belki daha da eski tecrübelerinden kaynaklanan bu tür kutlamalar aslında gerçekten çok romantik bir içeriğe sahiptir. Kutlamaların temasında doğa ve onu oluşturan canlı ve cansız varlıklar arasında bir teşekkür, kucaklaşma bulunur. Hz İsanın doğum günü olarak kabul edilen 25 Aralık günü bir gün dönümüdür. Hz İsa üstelik milattan önce 4 yılında doğmuştur.

14 Şubat da bir başka doğa olayı nedeniyle binlerce yıl kutlanmıştır. Zeus ve Heranın evliliğine adanan Şubat ın ortası bu tarihten itibaren doğa yavaşça uyanmaya başlar. Tohumlar, ağaçlar bahar için dirilmeye başlar. Ağaçların budanma zamanı gelmiştir. Şubatın tam ortası 14 Şubattır. Zeus bereket tanrısı, Hera da bahar tanrıçasıdır. Birlikteliklerinden doğa canlanır. 14 Şubat tohumların atıldığı, bitkilerin filizlerinin uyanmaya başlamasıdır. Aynı şekilde kadim toplumlarda bu tarih sevgililerin evlenmesi ve yeni nesiller için tohum atılması zamanıdır. Doğa gibi insan kimyası da bu sese kulak verir, romantizm ve aşk canlanır.

Öte yandan insan hayatla mücadele ederken sevdiklerin yeterince zaman ayıramadığı için, çoğumuz özel günlerden hoşlanmam desek de bu tarih ihmal edilen sevgililerin gönlünü alma fırsatıdır.

SEVGİLERDE

Sevgileri yarınlara bıraktınız
Çekingen, tutuk, saygılı
Bütün yakınlarınız
Sizi yanlış tanıdı

Bitmeyen işler yüzünden
(Siz böyle olsun istemezdiniz)
Bir bakış bile yeterken anlatmaya herşeyi
Kalbinizi dolduran duygular
kalbinizde kaldı

Siz geniş zamanlar umuyordunuz
Çirkindi dar vakitlerde bir sevgiyi söylemek
Yılların telaşlarda bu kadar çabuk
Geçeceği aklınıza gelmezdi

Gizli bahçenizde
Açan çiçekler vardı
Gecelerde ve yalnız
Vermeye az buldunuz
Yahut vakit olmadı

Behçet Necatigil

Hediyesini çok özel kılmak isteyenler için bir tanıtım yapalım. Primarima markasıyla çok özel tasarımlar hazırlanan bu siteye bir göz atın. Aklınıza geleninin tasarlanıp çok uygun fiyatlarla hemencecik size ulaştırıldığını bilin. Küçük de olsa hediyeniz bir yerde sizi hatırlacak.. tıklayın inceleyin..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here