Sanatın Peşinde

Sevgili sanatseverler,

Sizlere her hafta buradan sanat piyasasında olup bitenleri aktarırken, bazen eleştireceğiz, bazen takdir edeceğiz, bazen kızacağız, bazen üzüleceğiz, bazen de düşüneceğiz ama şundan emin olun ki hiçbir zaman hakaret etmeden, belden aşağı vurmadan, etik kurallara saygılı bir şekilde sizlere fikirlerimizi ve tespitlerimizi sunarken sanata katkı sağlayacağımızdan hiç şüphemiz olmayacak.

Sizlerin de görüş ve önerilerini her zaman beklediğimizden haberiniz olsun isteriz. 2011’in Kasım ayı, plastik sanatlar alanında çok yoğun geçiyor sanat fuarları, sergi açılışları, sanatseverlerin sanatı dolu dolu tatmalarına fırsat veriyor. Geçtiğimiz günlerde Tüyap Kitap Fuarı adı altında figüran olarak bulunan Sanat Fuarı hayırlısı ile bitti. Maalesef Tüyap Sanat Fuarı uzun zamandan beri kitap fuarının gölgesinde kalıyor ve zihniyet değişmedikçe üzülerek söylüyoruz böyle devam edecekmiş gibi gözüküyor.

Sahne sanatlarında olduğu gibi hatır gönül ilişkileri maalesef plastik sanata da uzun zamandır bulaşmış durumda. Sanat fuarlarında genellikle sanatseverler sürekli aynı sanatçıların eserlerini görmek zorunda bırakılıyor. Tabi ki usta sanatçılarımızı baş tacı edip onlara hak ettikleri değeri vermeliyiz ama genç sanatçılarımıza da fırsat vermenin zamanı geldi de geçiyor kanaatindeyiz.

Sanat fuarlarına ülkemizde katılma şartları SANATÇILAR VE GALERİCİLER için çok ağır. Genelde sanatçılar fuarlara katılım ücretlerini aralarında paylaşıp ödemek zorunda kaldıkları için genç sanatçılara fırsat verilse bile maddi sorunlarından dolayı fuara katılma ücretlerini denk getirip bir türlü kendilerini sanatseverlere tanıtma fırsatını bulamıyorlar.

Ama bazı sanat galerileri şükür ki genç sanatçıları desteklemek adına değerli genç sanatçılarımıza şans verip, onların sanata yeni bir soluk vermesine olanak vermeye çalışıyorlar. İleriki yazılarımızda bu galerilerden VE sanatçılardan sıkça bahis edeceğiz.

Yarın Contemporary SANAT FUARI BAŞLIYOR. Yapılan açıklamadan öğrendiğimize göre maalesef ülkemizde yapılan 3-4 sanat fuarından en ciddisi olarak bildiğimiz bu fuara da bu sene birçok yerli galeri kabul edilEmemiş.

UMARIZ GEÇTİĞİMİZ SENELERDE OLDUĞU GİBİ BU FIARA Uluslararası TAKVİME KATMAK ADINA BAZI VASAT GALERİ VE SANATSEVERLER DAHİL EDİLMEMİŞTİR.

Sizler için gezip göreceğiz ve önümüzdeki hafta sizlerle görüşlerimizi paylaşacağız.
Sanat dolu mutlu bir hafta dileğiyle.

Sevgilerimle

Sanatı koklayan adam..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz