Değerli sanatseverler, sizlere bugün dünyada alıcı bulan en pahalı sanat eserlerinden örnekler verip Şubat ayında Sakıp Sabancı Müzesinde açılacak olan önemli bir sergiden bahsedeceğim.

Sanat piyasasında en pahalı ilk ona giren eserlerin başına, geçen gün Fransız Paul Cezanne’ın kağıt oyuncuları tablosu geldi. Katar Ulusal Müzesi adına tabloya 440 milyon TL verildi (158.4 milyon Sterlin)
… Yunanlı müzayede firması George EMBIRICOSTAN satın alınan eser böylece JACKSON PALLOCKUN 99 milyon Sterline alıcı bulan eserini geride bırakmış oldu.

Bilgi olarak size sırlamadaki diğer eserleri sırayla yazayım..

3 – WILLEM DE KOONING ”KADIN 3” 97.5 MİLYON STERLİN

4 – GUSTAV KLİMT ADELE BLOCH BAUERİN PORTRESİ 95.2 MİLYON STERLİN

5 – VINCENT VAN GOGH DR GACHETİN PORTESİ 91 MİLYON STERLİN

6 – PİERRE AUGUSTE RENOİR MOULİN DE LA GALETTE DE DANS 86.4 MİLYON STERLİN

7 – PABLO PICASSO PİPOLU ÇOCUK 78.5 MİLYON STERLİN

8 – PABLO PICASSO ÇIPLAK, YEŞİL YAPRAKLAR VE BÜST 69.9 MİLYON STERLİN

9 – VINCENT VAN GOGH JOSEPH ROULININ PORTRESİ 67.7 MİLYON STERLİN

10 – PABLO PICASSO DORA MAAR AU CHAR 67 MİLYON STERLİN

UMARIM yakın zamanda olmasa da bu listeye bir Türk sanatçımızı görmekte kısmet olur…

Rembrandt’ın sergisi Şubat ayının 22 sinde kapılarını sanat severlere açacak. Aslında bu sergi 17.yy Hollanda resminin altın çağını meydana getiren 59 sanatçının eserlerinden meydana geliyor ancak bunların en önemlisi şüphesiz ışığı besteleyen ressam lakaplı Rembrandt.

Rembrandtın ”Yahudi GELİN” eseri önde, Van Gogh’un yanındakilere “sadece bir parça kuru ekmek yiyerek bu resmin karşısında 15 gün kalabilmek için hayatımın on yılını feda edebilirim” demesi bizlere bu sanatçının tartışılmaz kalitesini ifade etmektedir.
Rembrandt 63 yıllık yaşamında, 60 adet otoportresiyle dünyanın en çok otoportre çizen ressamların arasında ilk ikide yer almaktadır. Bu sergiye hak ettiği ilgiyi göstermek biz sanatseverlerin için bir görev olduğunu düşünenlerdenim.

Son olarak size geçenlerde öğrendiğim bir haberi vererek yazıma son vermek istiyorum. GOOGLE kurarlarken iki genç patron kiraladıkları bürolarının duvarlarını doldurmak! isterler….

Bir sanatçıyı çağırırlar, bu duvarlara figüratif resimler yapmanı istiyoruz ama çok paramız yok derler. Sanatçı bitireyim konuşuruz ücreti cevabını verir. Duvarlar mükemmel bir işçilikle resimlerle dolar. Genç patronlar cebimizde 1000 USD var ya onu al ya da şirketimizden %0.2 hisse verelim teklifini sunarlar. Sanatçı 0.2 hisseyi alır ve bu hissenin bugünkü değerinin karşılığı ……………………. 200 milyon dolardır.

Ne dersiniz iyilik yap denize at mı demeli yoksa başka bir şey mi bilemiyorum…

Sevgilerimle

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz