Yüzünden yaşamı boyunca tebessümün eksik olmadığı büyük sanatçımız Müzeyyen Senar’ı zaatüre sebebiyle 8 Şubat 2015 günü kaybettik. 6 Temmuz 1918 Bursa‘da doğan sanatçı, küçük yaştan itibaren sesi ve yorumuyla dikkat çekmiş hatta sahneye çıkabilmesi için 14 yaşındayken mahkemeyle yaşı 18 yapılmıştı.

97 yaşında kaybettiğimiz Senar son olarak kendisini hiç yalnız bırakmayan kızı Feraye ve oğlu Ömer ile Bodrum’da yaşamaktaydı ancak son anlarında İzmir’de bir bakım evinde tedavi görmekteydi.

Emel Sayın’ın iletimine göre “Ben şarkı söylemiyorum, güfteyi anlatıyorum” diyen sanatçı ilk müzik eğitimini İstanbul Üsküdar Anadolu Musiki Cemiyeti’nde almıştır. Zamanın büyük ustaları Sadettin Kaynak, Selahattin Pınar, Lemi Atlı ve Mustafa Nafiz Irmak ile çalışmıştır. Mustafa Kemal Atatürk’ün de dikkatini çeken ve özel meclislerde şarkı söylemesi için zaman zaman davet edilen sanatçı 3 kez evlenmiştir.

Güzel bir göz beni attı bu derin sevdaya, Sevmekten kim usanır, Kırmızı gülün ali var, Huysuz ve tatlı kadın.. Saymakla bitmeyecek çok kıymetli eserlerin icra edildiği 30 albüm, binlerce sahne ve 6 film.

Kendisine Allah’tan rahmet diliyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz