Kumar hastalığından nasıl kurtulunur

Okudunuz mu?

Sulu Köfte Tarifi

Aksaray yöresi sulu köfte...

Vişneli Yaprak Dolması

Trabzon usulü 5 kişilik V...

Mis Kokulu kurabiye Tarif...

Un ve kabartma tozunu kar...

Kakaolu Islak Kurabiye Ta...

Margarin şeker ve kakaoyu...

Kumar bir hastalıktır. Herkesin yakalanabileceği ancak bazı kişilerin yakalanma riskinin daha fazla olduğu duygusal bir travmadır. Önce kumar nedir ona bakalım. Kumar bir takım riskler alarak görece daha büyük kazançlar sağlamak için yapılan davranışlardır. Buradaki görece bilinçli kullandığımız bir kelimedir. Çünkü sonuç her ne olursa olsun riske atılan varlık gerçek sahip olunandır, muhtemel kazanç ise adı üstünde muhtemeldir, gerçekleşse bile o sırada kişinin benliğinden birşeyleri söker alır ve yerine koyması çoğu kez imkansızdır. Hayatta herşey kumara dönüşebilir. İş, evlilik, aile.. bizim konumuz ise genel anlamda para ile oynanan oyunlardır.

Kumar oynar ve kaybedersiniz. Bir daha oynamazsınız. Kumar oynar ve kaybedersiniz. Tekrar ve tekrar oynarsınız. Kendinize tekrar ettiğiniz şey “bunu telafi edeceğim, herşeyi geri alacağım, sevdiklerime çektirdiğim üzüntünü bedelini gerekirse hayatımla ödeyeceğim.” Bu asla gerçekleşmez. Çünkü çok büyük paralar kazandığınızda yaşayacağınız tatmin size endorfin ve adrenalin pompalayacak sahte bir güven duygusu verecektir. Bu sahte güven tekrar kumar oynamaya yol açacaktır. Çünkü artık yenilmezsinizdir.

Kumar hastalığı olan kişi artık eskiden tanıdığınız kişi değildir. Söylediği, yaptığı hiçbir şey gerçek değildir. Bir hipnoz altındadır. O’na acımayın, üzülmeyin, yoluna gitmeyin ve kendinizi boşuna üzmeyin. Çünkü bu konuda yapabileceğiniz tek bir şey vardır. Psikoloğa gitmek de çeşitli ilaçlar vermek, yasaklar koymak hatta elini kolunu bağlamak da kumar oynayan kişiyi bundan vazgeçiremez. Yapılabilecek en iyi şeyi söylemeden önce kumar hastalığına yakalanan insanların ortak özelliğinin ne olduğunu bilmek gerekir.

Kumar hastalığına yakalanan kişiler genelde herhangi bir şeye bağımlı olabilecek psikolojiye sahiptirler. Bu aile, sevgili, para, araba, gece hayatı, kitap, gezmek ve saire herhangi bir şey olabilir. Psikolojisinde tutku barındırması yeterlidir. Bir futbol kulübünü fanatik seviyor olabilir mesela. Bunların hepsi bir işarettir. Para kaybedince kumar oynamayı bırakan insanlar aynı zamanda herhangi bir iştenzarar gördüğünde vaz geçmeyi bilen insanlardır. Yolunda gitmeyen bir evliliğe son vermek gibi. Ancak kumar hastalığı olan kişi evliliğini bitirmek şöyle dursun mümkün olan en büyük zarararları verene dek bundan da vaz geçemeyecektir. Kumar hastalığı olan kişi kaynakları tamamen tükenene dek durmayacaktır ve bu kaynakları ortadan kaldırmak neredeyse mümkün değildir. Kredi kartlarına el koysanız çevresinden borç alacaktır. Çevresi tükendiğinde eindeki satacaktır. Elindekiler tükendiğinde işinden maaşından olacaktır. Tüm parasal kaynaklar bittiğinde ise yeni kaynak umuduyla jigololuk, hayat kadınlığı, diğer bir takım illegal işler ile kaynak yaratmaya çalışacaktır. Aslında bunları size telaffuz etse bile hiçbiri gerçekleşebilecek işler değildir. Bu sadece O’nun çaresizliğini ifade etmesi, bir imdat çığlığıdır.

Bir kişiyi bu hastalığından kurtarmak istiyorsanız yapmanız gereken en akılcı şey O’na kumar bağımlılığını yenecek başka bir bağımlılık sunmaktır. Yani bir bağımlılığı bir başka bağımlılık ile yenmeniz gerekecek. İlk anda bir takım hobiler ile şansınızı deneyebilirsiniz ama bundan önce daha güçlü bir çıkış yapmanız gerekecek. Kumar hastalığı devam ettiği sürece zaten yavaş yavaş ve acılı bir biçimde kaybetmekte olduğu şeylerle O’nu yüzyüze getirin. Zaten herşeyini kaybetmek üzere olan kişiyi evden kovmak yerine varsa çocuklarınız ile birlikte siz evi terk edin ve o zamana kadar mutlu biçimde yaşadığı evin bir ölü dört duvar olduğunu, içindekiler olmazsa neye benzeyeceğini gösterin. O’nu evden kovarsanız aynı şeyi yaşayamaz, giden siz olmalısınız ki kayıplarını daha iyi anlasın. Ailenin sorumluluklarını O yokmuş gibi üzerinize alın. O’na sadece kendisiyle igili kısımları bırakın. Evin giderlerini tek başınıza üstünüze alın ve O’na sadece tek başına yaşıyormuş gibi kendi gelir ve giderini bırakın.

Sonunda ya kumar hastalığını yenersiniz ya da yenemezsiniz. Ancak bu sayede, her halukarda kendinizi ve çocuklarınızı yaşayabileceğiniz felaketlerden uzak tutarsınız. Unutmayın ki o kişi artık bir zombiden farklı değildir, tanıdığınız sevdiğiniz kişi değildir. O’nu tekrar hayata döndürmek hiç kolay değildir. Başarılı olsanız bile ara sıra hastalık tekrar nüksedebilir. O zamanlarda da yapmanız gereken en iyi şey aynı şey olacaktır.

Başarılı olamazsanız şunu bilmeniz sizi rahatlatabilir. Kumara olan bağımlılık size ve ailesine duyduğu bağımlılıktan üstün gelmiştir. Artık üzülmeye değecek çok bir şeyiniz yoktur. Ailenizi ve kendinizi kurtarmak için zor bir iş yapmışınızdır.

- Advertisement -spot_img

Daha fazla oku

5 YORUMLAR

  1. Kumardan milleti kurtarmak için mi yoksa , kumar oynayanları tamamen gerçekten bitirmek için mi yazdınız merak ediyorum? Ne için yazmış olursanız olun malesef yazınızın büyük bir kısmı gerçekleri anlatıyor. İlerde yıllar sonra sitenize denk gelirsem bu cevabı kumarı bıraktığım gün yazmıştım diyebilmek umuduyla şimdilik hoşçakalın.

  2. Tüm yorumculara ithafen; Hayat evrendeki en büyük hazinedir, bundan daha değerli bir kazanç yoktur. Kumar bir hastalıktır. Her hastalıkta olduğu gibi bunun da bir tedavisi vardır. Kimi daha kolay kimi daha zor iyileşir. Lütfen yardım alınız. Yardım aldığınız süreçte hayatta ne kadar güzel şeylerin olduğunu hatırlayacaksınız. Kumar, bilinçli şekilde empoze edilen bir şeydir. Siz sadece bir kurbansınız. Bu, herhangi biri de olabilirdi. Yapılması gereken tıpkı sigara bırakmada olduğu gibi profesyonel yardım almaktır. Herşeyimi kumara verdim yardım alacak param yok demeyin. Zaten işin özünde bu vardır. Yardım almak için danıştığınız kişi kumarbazın parasının olmadığını zaten bilir. Yardım alacağım deyin ve adım atın. Hayat yaşamaya DEĞER’dir. Not olarak belirtelim, tüm şans oyunlarında kasa daima kazanır. Bunun açık nedeni, bu oyunlarda kasanın kazanmasının şansa bırakılmamasıdır. İster loto, ister piyango olsun temel aynıdır. Hiç kumar oynamadığını düşünen milyarlarca insan aslında her an kumar oynamaktadır. Bunu da tutku ile devam ettirmektedirler. Kendinizi özel, şanssız, kötü hissetmeyin. Siz kurbanlardan sadece birisiniz. Bunun için sahip olduğunuz en değerli hazineden “yaşam”dan vazgeçmek son derece saçma bir düşüncedir. Basit ifade edersek, nezle olduğu için kimse canına kıymak istemez. Sorunu büyütmek yerine küçülterek düşünürseniz, kendinize bundan kurtulmayı başaracağınızı tekrar ederseniz, başarırsınız. Şimdiden geçmiş olsun dileklerimizle.

  3. çok şeyimi kaybettim bu kumarda ama artık kaybedecek tek şeyim ailem kaldı ve bırakmam gerektiğine daha çok inandım . bizlerdeki asıl sorun aslında bize hayli hayli yetecek olan parayı sahibi belli olmayan kişilerin tuzağına verip onları daha zengin etmemiz ve artık bizimde muhtaç duruma gelmemiz. demem o ki şu an nerde olursan ol az zarar, çok zarar, zanetmiyorum ama kar. kesinlikle bu yazının sonuna geldiğinde gir ve hesaplarını kapat. varsa çocuğuna eşine hesap aç ve senin hesabında bekleyen paraları oraya transfer et ay sonunda daha çok kazançlı olacaksın üstelik kazandığın zamanlarda cabası. LÜTFEN KUMARI BIRAKIN….

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!

- Advertisement -spot_img

Son eklenen

Aşırı Sıcak Havanın İnsan...

Eskilerin dediği gibi "Ay...

Evanjelizm ve Gezegene Et...

Burada bir inanç sorgulan...

Dünya Nüfusu ve Göçler

Ülkemizdeki yabancı sayıs...

Gözlerin Yorgun Görünmesi...

Göz çevrelerinin yorgun g...

Papatya çayının faydaları...

Doğanın bizlere sunmuş ol...