Kızım benim gibi kilolu olmasın, kilo veremiyorum, kızım bana benzemesin, ben yandım kızım yanmasın ne yapayım. Daha önce söz ettiğimiz gibi yağ hücre sayısı ergenlik döneminde belirlenir. Büyüme çağı dediğimiz bu sırada hayatınız boyunca sahip olacağınız yağ hücresi sayısına erişiriz.

Sonradan liposakşın yaptırmak filan hikaye. Geçici ve hüzünlü bir çözümdür bu.

Aman yesin çocuğum büyüyor, ergenliği atlatsın sonra eritir, vücut şekillendikçe kilo oturur, ben yemiyim o yesin.. Sonraki sahnede söylenecek sözler şunlardır. Annem beni bu hale soktu, çocuk büyüyor yiyecek tabi dedi şimdi tombul tombul birbirimize bakıyoruz.. vs vs..

Büyüme çağıdır, aman yesin dur diyemem gibi bir düşünce evladınızın hayatını şişmanlıkla mücadeleyle geçirmesine neden olabilir. Çocuğun yemesi gereken çeşitlilik içeren, enerji dolu ama sırf yağdan oluşan bir menü değildir. Çocuğu dengesiz veya yetersiz besleyerek gelişme çağında normalde yapması gereken hareketlerden de kısıtlamış oluruz. Yani sadece kilo almak değil mesele, bunun yanında top oynamaz, yürümez, koşmaz ise ciğerleri de kasları da gerektiği gibi gelişmez, yaşam boyu ihtiyar olur.

Bu yazı, beslenmeyle ilgili teknik detaya inmeden bazı “aman yesin çocuğum, büyüyor nasılsa, ileride atar” türünden hurafelere inanan annelere ithaf edilmiştir. Bunlardan biri de esin kaynağı olmuştur.

Örnek olması açısından belli ki Shakira’nın annesi bu tür annelerden değilmiş. Helal olsun deyip klibi izleyelim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz