Genel sağlık sigortası, Genel sağlık sigortası nedir

Okudunuz mu?

Fatih Ürek’in Yeni ...

Geçirdiği mide küçültme a...

Telefonla Hastane Randevu...

İstanbul'da bulunan ve te...

Balık Bilimi

İhtiyoloji balık bilim de...

Kestaneli Baklava

Malzemeler: 1/2 kg. ...

Genel sağlık sigortası kanunu 1 Ekim 2010 Cuma günü yürürlüğe giriyor. Genel sağlık sigortası nedir? Genel sağlık sigortası kanunu çalışma ve emeklilik, işsizlik gibi her alanı etkileyecek bir kanun değişikliğidir. Genel sağlık sigortası ile birlikte neler değişecektir?

1 Ekim 2010 gününden itibaren sigortalı olanlar emekli olduktan sonra çalıştıkları takdirde emekli maaşı alamayacaklar. 1 Ekim 2010 dan önce sigortalı olup, emekli olan ve çalışmaya devam edenlerin maaşlarından toplam yüzde 30 sosyal güvenlik destek primi kesilecek. Bunun 7,5 u çalışan emekliden, 22,5 i işveren tarafından ödenecek.

Bazı meslek gruplarında var olan yıpranma hakkı kaldırılıyor. Örneğin postacı, gemici ve uçuş personeline uygulanmakta olan yıpranma hakkı kalkıyor.

Şu anda işten ayrılan çalışan prim borcu olup olmadığına bakılmaksızın 6 ay süreyle sağlık hizmetinden faydalanabilirken 1 Ekimden sonra bu süre 90 gün yani 3 aya iniyor.

gss-genel-saglik-sigortasi-sgk-sosyal-guvenlik-kurumuŞu an 18 yaşını geçmiş ve anne babasından dolayı sağlık hizmetinden faydalanabilen kız çocukları sigortalı olma veya evlenme gibi değişiklik olmazsa sağlık hizmetinden yararlanmaya devam edebilecek. Ama 1 Ekimden sonra 18 yaşını dolduracak kız çocukları anne baba sigortasıyla gelen sağlık hizmetleriden faydalanamayacaklar. Eğer okuyorlarsa lise ve dengi okullar için 20, yükseköğrenim için 25 yaşlarına kadar bu hizmeti alabilecekler. Tabi paranız eğitime katkı, servis, okul araç gereç, üniversite harcına yeterse.

Burada hemen bilgi verelim, 18 yaşını aşmış okumayan kızımız varsa, 25 yaşını aşmış okuyan kızımız varsa doğumgününden itibaren 1 ay içinde hemen SGK ye baş vurup GSS giriş bildirgesi vermeniz gerekiyor. Vermezseniz veya geç verirseniz önce çocuğunuza 760,50 TL ceza ve aylık 182,52 TL prim borcu çıkacak.

Kendisi sigortalı olmayan veya ailesinde sigortalı olmayıp da sağlık hizmetinden faydalanmak isteyen olursa 24, 73 veya 146 TL aylık prim ödeyerek GSS kapsamına girebilecekler.

İşsiz olan, emekli de olmayan, 18 yaşını geçmiş tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 1 Ekim 2010 dan itibaren zorunlu GSS li sayılacaklar. Bu her ay SGK ye genel sağlık sigortası primi ödemek demek. Aksi takdirde idari para cezasına çarptırılacaklardır. Örnek vermek gerekirse, serbest meslek sahibi eşinden dul kalmış çocuklarının katkısıyla geçinen bir teyze komşunuz varsa her ay gidip sosyal güvenlik kurumuna beyanda bulunması gerekiyor. Beyanda bulumaz veya geç bulunursa cezası 760,50 aylık primi de 183 TL dir.

Bugünlerde genel sağlık sigortası konusunda televizyon ve gazeteleri iyi takip ediniz. Herkesin sigortayla ilişkisi farklı ayrıca artık sigortası olan olmayan herkesin mükellef tutulduğu bir genel sağlık sigortası ve akıllara zarar ceza, primler söz konusu. Kendi halimde şuracıkta yaşıyorum deyip geçemezsiniz. Hiç sağlık sigortanız, hiç rahatsızlığınız, hiç işiniz olmasa bile artık durum farklı. Uzmanların bile başını ağrıtan ve binlerce soru işaretiyle dolu günler kapımızda. 9 Ekim gününe kadar sorup soruşturup ailenizdeki herkesin durumunu açığa çıkarmanız gerekiyor. Ufak bir hatada kişi başı 760,50 TL ceza ödeyeceksiniz. Primleri boşverin asgari ücret şu an 16 yaşına kadar net 518,58 TL, 16 yaşından büyükler için net 599,12 TL.

- Advertisement -spot_img

Daha fazla oku

3 YORUMLAR

  1. bi saniye, ben işsiz bir adamım, ailemle kiradayım, yaşım 24, okumuyorum ve beyan verip prim mi ödeyeceğim? zaten 1 kuruş para kazanamıyorum bir de aylık prim mi ödemek zorundayım yani? beyan etmezsem yakalanırsam ceza mı ödeyeceğim? sağlık hizmeti falan da istemiyorum yine de bunları yapacak mıyım?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!

- Advertisement -spot_img

Son eklenen

Menyak Parfüm Kodları

En kaliteli muadil parfüm...

Aşırı Sıcak Havanın İnsan...

Eskilerin dediği gibi "Ay...

Evanjelizm ve Gezegene Et...

Burada bir inanç sorgulan...

Dünya Nüfusu ve Göçler

Ülkemizdeki yabancı sayıs...

Gözlerin Yorgun Görünmesi...

Göz çevrelerinin yorgun g...