Gazeteyi açtım sürmanşette ne görüyorum, 3 genç sanatçımızın Londra’daki müzayedede eserlerine 100.000 er USD karşılığı alıcı çıkmış ve kendilerine özel anlaşma teklif eden dünyaca ünlü koleksiyonerle görüşmek üzere önümüzdeki hafta Londra’ya davet edilmişler.

Sevinçten gözlerim doldu, artık ülkemizdeki bazı sanatçılarımızın tekeli kırılmış olmasını sürpriz bir şeklide karşılarken kapı çaldı. Kapıyı açtığımda postacı bana taahhütlü bir mektup uzattı, uzun zamandır postacı elime bir mektup vermemişti! hayırdır inşallah deyip açtım okuduklarım karşısında terlemeye gözümden yaşlar gelmeye başladı, çok mutlu olmuştum çok sevdiğim bir galerici arkadaşım ülkemizdeki Contemporary Fuarı’na sonunda tanınmamış ama çalışmalarına çok güvendiği genç sanatçılarla kabul edildiğini üstelikte köşe bucak bir yerde değil tüm ziyaretçilerin girişte onları hemen görebilecekleri bir yer tahsis edildiğini bildiriyordu. Uzun süredir hayalini kurduğu bir fırsatı yakalamış olmanın sevincini benimle paylaşıyordu.

Yeni yıl hakikaten çok güzel başlamıştı umarım böyle devam eder derken kahvaltımı yapmak üzere çayımı hazırlarken gazeteye göz atmaya devam ettim. Bir de ne göreyim Kültür Bakanlığı artık bünyesinde 3 genç sanatçı barındıracak galerilere destek vereceğini ve senede bir tüm galerilere bu sanatçılara açacakları sergi, malzeme ve tanıtım için maddi yardım yapacağını ve aralarından başarılı olanlara, yurtdışındaki sanat fuarlarında sponsorluk yapacaklarını okuyordum. Şükürler olsun bir şeyler değişmeye başlıyordu artık gençlerimizin önü açılacaktı. Kendilerini sanatseverlere tanıtmak için İstemedikleri eserler üretmeyecekler, yok pahasına çocukları gibi gördükleri eserleri satmak zorunda kalmayacaklardı ve en önemlisi üretiyorum ama sergileyemedikten sonra neye yarıyor düşüncesinden, KARAMSARLIĞINDAN kurtulacaklardı.

Büyük bir neşeyle kahvaltımı bitirdim hemen tanıdığım ve değer verdiğim sanatçı dostlarıma bu haberi müjdelemek için telefona sarıldım. İlk arkadaşıma durumu anlattığımda pek ilgi göstermediğini hissedince şaşırdım! Nedenini sorduğumda biraz evvel ülkemizin büyük holdinglerinin genel müdürlerinin canlı yayında ulusal TV kanallarında benim anlattığım olanaklardan çok daha fazlasını genç sanatçılarımıza sunacaklarını duyurduklarını ve önümüzdeki 5 sene için koleksiyonlarını genç sanatçılardan oluşturacakları müjdesini tam almıştım ki, kızım yanağıma güzel bir öpücük kondurdu ve ‘’babacığım işe geç kalacaksın kalk artık’’demez mi..

Ne olur bunlar bu sene bir nebze de olsa gerçek olsa da sanatseverler sergilerde değişik tadlarla karşılaşsalar ve sanatçılarımız büyük bir şevkle işlerine dört elle sarılabilseler.

Hepinize mutlu sağlıklı bol sanat dolu bir yıl dilerim.

Sanatı koklayan adam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz