Değerli sanatseverler,

Bu hafta sizlere bazı resimler göstermek istiyorum, bunlar şu anda İstanbul’daki bir galeride bulabileceğiniz eserler..

ama konumuz nerede bulup bulamıyacağınız değil.

Lütfen resimlerin altlarındaki fiyatlara bakın ve değerli sanatçı Fikret Mualla’nın bu eserler gibi, daha bir çoğunu Paris’te yaşadığı yıllarda bir içki parasına sattığını bilin istedim..

Hatta satmakta denemez; karnı doysun, günü kurtarmak için barmene bile, bir kadeh karşılığı verdiği eserleri olduğunu bilmenizi istedim..

Ülkemizde maalesef sanata ve sanatçıya ne kadar önem ve değer verdiğimizi kanıtlamıyor mu sizce de?

Dünyaca tanınmış Mualla’nın maalesef ülkemizden Paris’e çeşitli nedenlerden dolayı gitmek ve orada hiçte hak etmediği bir yaşamla mücadele etmiş olması çok vahim bir olay değil mi sizce de?

Tüm dünya ülkelerinde senelerdir maddi krizle boğuşuyor insanlar ve boğuşacak ama Balkan ülkelerine seneler evvel yağtığım seyahatte gördüğüm zor geçinen gençlerin, sanata bakış açıları beni çok etkilmeşti. Alım güçleri bizden çok daha düşük olmasına rağmen aylık kazancının küçük bir kısmıyla da olsa evindeki duvarlarını, aile fertlerine ait resimlerden hariç bir görselle doldurmak için verdiği çaba görülmeye değerdi.

Ben de, müzayedelerdeki çoğu zaman değerinden çok daha fazla miktarlara satılan eserleri almalıyız demiyorum, zaten demek hayalcilik olur ama en azından gençlerimiz sigaraya, içkiye, hovardalığa harcadıkları paranın küçük bir kısmını sanata ayırsalar hem ilerisi için yatırım yapmış olabilirler, hem de sanatçılara destek olurken evlerinin duvarlarını renklendirip başka dünyalara, başkalarının gözüden yolculuk etme fırsatı yakalayabilirler.

Önümüz yılbaşı, gelin özellikle genç sanatçılara destek veren sanat galerilerine gidip bütçemize uyacak eserleri kendimize ve çevremize almaya çalışalım, alamıyorsak da en azından başka dünyaları keşfetmek için gözlem yapmış olalım.

Sanat dolu sağlıklı günler dilerim

Sanatı koklayan adam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz