Yalnızca bizler değil tüm dünya dizi izlemeye bayılıyor. Dünya çapında bugüne dek sayısız dizi yapılmış ve hangisi ne kadar tutacak gerçekten tahmin etmesi çok güç.

Örneğin büyük bir tanıtım kampanyasıyla tüm dünyada ilgi çeken Flashforward dizisi sadece tek sezon hayatta kalabildi. Tüm dünyada aynı anda kısa süreli bir bilinç kaybının yaşanmasıyla başlayan gizemli hikaye 17 milyon izleyiciye ulaştı. Ancak bu sayı yatırımdan beklenen kazancı getirmediği için dizi ilk sezonu sonunda bitirildi. Legend of The Seeker dizisi de fanlarını üzecek biçimde sadece 2 sezon dayanabildi. Aniden bitirilen dizilerin dünya çapındaki fan kitleleri imza kampanyaları, bağış toplamalara kadar giden eylemlerle sevdikleri dizilere yeniden kavuşabilmek için çılgınca işler de yaptı.

Ancak henüz yapımcıyı kararından geri çevirebilen bir kampanya olmadı ne yazık ki. Dünyayı yaklaşık 20 yıldır kendine bağlayan Stargate serisinin Stargate Universe versiyonu ise daha sonra devam edilebilecek şekilde oldukça zeki bir şekilde 2 yıl önce sezona ara verdi ancak tekrar ne zaman yayına geçeceği bilinmiyor.

Dünyanın en popüler TV dizileri IMDB kayıtlarına göre şöyle sıralanmakta.

orange-is-the-new-blackOrange is The New Black (8.7)
2013 te başladı. Komedi, drama.

Bir adamın uyuşturucu satan bir yakını nedeniyle hapise düşmesi konu ediliyor.

game-of-thronesGame of Thrones (9.4)
Fantastik, macera, drama.
2011 de başlayan ve adını aynı adlı fantastik romandan alan dizi 7 soylu ailenin arasındaki taht kavgasını muhteşem bir biçimde konu ediyor. Efektleri ve oyunculuklarıyla varolan diziler arasında en iyi olduğu söylenebilir.

gleeGlee (6.9)
2009 da başladı. Komedi, dram, müzik.
Lisede İspanyolca öğretmenliği yaparken okulun neşe kulübü müdürü olan adamın eski zafer dolu günlere dönmek için yaptıkları anlatılıyor.

 

breaking-badBreaking Bad (9.4)
2008 de başladı. Suç, gerilim, drama.

Bir kimya öğretmeni olan kahramanımız, kendisine kanser teşhisi konulunca uyuşturucu imalatına başlar ve kimya bilgisi sayesinde bölgenin en popüler üreticisi olur.

 

true-bloodTrue Blood (7.9)
2008 de başladı. Drama, fantastik, gizem.

Vampirlerin cirit attığı bir dünya. Telepatik yeteneği olan bir garson kızın bir vampirle tanışması, 2 dünyayı ayırabilme özelliği sayesinde başına gelenler sürükleyici şekilde anlatılıyor.

 

the-walking-deadThe Walking Dead (8.7)
2010 da başladı. Drama, korku, gerilim.

11 Eylül olayına kadar felaketi sadece dünyanın çeşitli bölgelerine savaşa gidenlerden ve filmlerden tanıyan Amerikan halkının küresel, fantastik bir felaket özleminden kaynaklanan başarılı bir yapım. İnsan öldürmenin doğru olduğunu bilinçlere kazıyan zombi filmleri arasındaki en iyi bu dizi gerçekten de oyuncularının ve senaristlerinin performansı ile övgüyü hak ediyor.

Zombi filmleri, insan ırkını kolayca iyi – yaşaması gereken ve kötü – öldürülmesi gereken şeklinde kolayca ikiye ayırır. Öldürme fikrini beyinlere kazımanın, cinayeti meşru kılmanın en iyi yolu insanı zombi yapmaktır. Mary Shelly’nin 1818’de yazdığı romanda, Doktor Frankenstein bir zombi yarattığında dünyadaki şaşkınlık ve heyecanı düşününce The Walking Dead’e kadar olan sürede insanlığın insan öldürmek konusunda aldığı yol düşündürücüdür.

under-the-domeUnder The Dome (7.6)
2013 de başladı. Korku, gizem, kurgubilim.

Küçük bir Amerikan kasabası olan Chester Mills bir anda üzerine kapanan bir görünmez küre içinde hapsolur. Dışarıdan hiçbir müdahale yapılamazken içerde kapana kısılmış çeşit çeşit insanlar bu durumla baş etmeye çalışırlar. Ne kadar süreceği belli olmayan gizem dolu izlemesi keyifli bir dizi.

dexterDexter (9)
2006 da başladı. Suç, gizem, drama.

Bir cinayet uzmanı olan polis Dexter aynı zamanda sadece kötüleri öldüren bir seri katildir. Öldürmekten zevk alır ancak bu zevkini topluma zarar vermeyecek şekilde sadece kötü olanları öldürmeye yöneltebilmiştir. Suç, yargılama ve infaz. Adli uzman görevi sayesinde bir yandan suçluyu öldürüp diğer yandan kendini kamufle etmeyi 6 yıldır başarıyor. Peki bunu herkes kendi başına yapmaya kalkarsa neler olur?

 

suitsSuits (8.8)
2011 de başladı. Komedi, drama.

Uyuşturucu satışında gelecek vaad eden bir satıcı olan Mike ters giden bir satış sonrasında kendisini New York’un en iyi avukatının yardımcısı olarak çalışırken bulur.

 

teen-wolfTeen Wolf (7.2)
2011 de başladı. Komedi, drama, korku.

Bir kurt adamın saldırısına uğrayan genç adam hem kurtadam lanetini hem de beraberinde gelen düşman ordusunu devir alır ve önceki normal hayatından daha başka bir hayat başlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz