Kısaca devlet şifresi dediğimiz Türkiye Cumhuriyeti Vatandaş Kimlik Doğrulama Sistemi şifresi her TC vatandaşının edinmesi kendiliğinden zorunlu hale gelecek kişiye özel bir şifredir.

Bilindiği gibi gerek iş hayatında gerek günlük yaşamda devlet ve devlete bağlı kamu kuruluşlarının hizmetleri artık internet üzerinden yapılmaya başlandı. Giderek yaygınlaşan bu sistem artık nefes alan herkesin kullanması zorunlu hale geliyor. Bu şekilde gereksiz yere kuyruk beklemek, bir yerlere gidip gelmek gibi eziyetler ortadan kalkıyor. Hem de memurun ve kurumların iş yükü önemli ölçüde hafifliyor. Hala şifrenizi almadıysanız her an almak zorunda kalabilirsiniz. En iyisi bir an önce şifrenizi alın.

Şifrenizle yapabilecekleriniz şunlardır. www.turkiye.gov.tr adresine giderek her türlü vergi, Bağ-Kur, SGK bilgilerinizi sorgulayabilir ve ödeme yapabilirsiniz. Ayrıca kurumlardan size mesajlar ve diğer her türlü bilgi edinme kolaylıklarından devletle yüzyüze faydalanabilirsiniz.

Devlet şifresi nereden alınır, devlet şifresi nasıl alınır? Herhangi bir PTT merkezine gidip son bir kez kuyruğa girmeniz gerekir. TC kimlik belgeniz ile başvurarak 1 TL ödeyip şifrenizi alabilirsiniz. Şifrenin unutulması ve benzer durumlarda tekrar şifre almak için PTT ye gidip 10 TL ödemeniz gerekir. Bunlara ilave herhangi bir yıllık ücret ve benzeri ödeme söz konusu değildir.

Bunun dışında www.turkiye.gov.tr gidip mobil imza seçeneğini işaretleyip TC kimlik no ve cep telefonunuzu yazmanız gerekir. İmzalama talebi SIM kartına gelen kullanıcılar, telefon ekranında otomatik olarak açılan bir ekranda imzalanacak işleme ait açıklama metnini görecek. Onaylamak için “tamam” seçeneği seçilecek. İşlemi tamamlamak için mobil imza şifresi girilecek, şifre doğru girildiğinde cep telefonuna “Size ulaşan imzalama talebini imzaladınız ve geri gönderdiniz. İmza attığınız işleminize, kaldığınız yerden devam edebilirsiniz” şeklinde bir mesaj gelecek ve hizmetlerden yararlanmaya anında başlanacak.

Sistemin zaman zaman elektronik uygulamalarda karşılaşılan sistem çöktü, sistem kilitlendi gibi nazarlara uğramadan çalışması ve “e-devlet”in “eee, devlet?” haline gelmeyecek yeterli bir altyapıya sahip olduğunu sanıyoruz. Bunu zamanla artan kullanım gösterecektir.

2 YORUMLAR

  1. postanelere sınırlı sayıda şifre geliyor. 2 saat kuyruk bekliyorsun şifre kalmamış. ne zaman gelecek belli değil. ee devlet?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz