Değerli Sanatseverler,

Yaz aylarının son günlerinde sizlere yaklaşan sanat fuarları hakkında bahsetmek istiyorum. Malum ülkemizde sanat fuarları parmakla sayılacak kadar az ve maalesef bu fuarların seçici kurullarının, kimlerden ve hangi kriterlerle oluşturuldukları büyük bir muamma…

isim vermeden iki yeni değişik olaydan bahsedeceğim ve takdiri sizlere bırakacağım.

Bir fuar, naif, değerli, ülkemizi senelerdir başarıyla yurtdışında temsil etmiş sanatçımız Sema Çulam’ı, senelerdir kabul ettiği fuara alaylı ve naif sanatçı olduğu için artık kabul edemeyeceğini söylemekte… ve senelerdir aynı fuar şirketi bu sanatçıyı her fuarına dahil etmekteydi. Laf aramızda ÇULAM’IN ESERLERİ hem fuarda hem de günümüzde tabiri caizse imzası kurumadan satılmakta.

Amacım işi kişiselleştirmek veya yargılamak vs kesinlikle değil zaten ne haddimize ancak alaylı deyip, naif sanatçı deyip sanatçı ayırımı yapmak malesef günümüzde hiç de çağdaş bir yaklaşım olmasa gerek.

Bu arada sevgili Çulam’ın sonbahar aylarında hem Amerika’dan hem de italya’dan çağdaş sanat fuarlarına özel davet edildiğini hatırlatır kendisine ülkemizi başarıyla temsil ettiği için saygı ve sevgilerimizi sunarım. Hiç şüphemiz yok ki geçen senelerde olduğu gibi bu sene de ülkemize bir çok ödüller kazandırmaya devam edecektir.

Bu konuda son söz sevgili Hıncal uluç’un Çulam hakkında köşesinde yazdığı gibi diyorum ki “ÇULAM’I TANIMAMAK ESERLERİNİ TAKİP ETMEMEK BİZİM AYIBIMIZ…”

Gelelim bir başka sanat fuarına ki bu fuar ülkemizdeki en saygın sanat fuarı…

Senelerdir sanatçılarını ve katılan galerileri hangi kriterlere göre seçtiği belli değil. Her defasında aynı yerli galerileri fuarına kabul etmekte ve klişe cevapla diğer sanat galerilerine yoğunluktan yerimiz kalmadığından sizlere yer vermiyoruz demekte?

Peki şunu sormak lazım değil mi hangi tarihte başvuru yapılmalı ki yeni yerli galerileri de sanatseverler görme fırsatı bulsunlar? Dahası da var Amerika’nın ünlü bir galerisini temsilen katılmak isteyen Deyim sanat Galerisi’ni yer yok deyip geri çevirmenin altında ne yatıyor olabilir acaba? Kötü düşünmek istemiyorum, galiba hakikaten bu sene bu fuarda çok çok ünlü sanatçılar göreceğiz ki bu galerilere yer veremediler.

Şimdiden hayırlı bayramlar bol sanatlı günler.

Sanatı Koklayan Adam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz