Çörek Otu

Okudunuz mu?

Hayıt

Hayıt 2 ila 5 metre uzunl...

Nijerya’da Menenjit Salgı...

Çad Gölü; Çad, Nijer, Nij...

Kabaklı Börek

Değişik bir börekle sizle...

Altın Topuklar

Altın ayakkabıyla ödüllen...

Çörek otu tohumlarından çoğalan çok yıllık otsu bir bitkidir. Elbette hepsi bu kadar değil.. Bu kendi halindeki bitki bakın neler yapıyor. Özellikle son yıllarda yapılan araştırmalar çörek otunun bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve buna bağlı olarak vücudu tahrip eden mikroplara ve virüslere karşı gücünü, ayrıca kansere karşı direncini artırdığını ortaya koymuştur.

Amerikada bazı hastanelerde ileri safhadaki kanser ve aids hastalarına bala katılmış çörek otu verilmektedir.

Çörek otunun iki çeşit yağ ihtiva ettiği söyleniyor. Bunlar % 0.45 oranında anti enflamatuar (iltihap önleyen) özelliğe sahip olan uçucu yağ, diğeri ise % 33 oranında sabit yağ. Araştırmacılar çörek otunun uçucu yağının romatizma gibi, eklem hastalıkları iltihabını hafifletmede etkin olduğunu ortaya koymuşlardır.

İngilterede yapılan bir araştırma, çörek otunun bazı mikropların etkinliğini yavaşlattığını ve iltihap oluşmasını engelleyici bir özelliğe sahip olduğunu ortaya koymuştur.

Çörek otunun nefes darlığı ve solunum yolları iltihabının tedavisinde kullanılabileceği, çörek otu özünün meme, prostat, cilt kanseri gibi bazı kanser türlerinde kanser hücrelerinin gelişmesini yavaşlatmayı başardığı düşünülmektedir.

Çörek otu yağı karaciğeri tahripten korur. Buna bağlı olarak da karaciğer kanserinden.

Çörek otunun uçucu yağı kolon kanserinden oluşumunu engeller.

Birçok bilimsel araştırma çörek otu özü meme kanseri hücrelerini yavaşlatmadaki etkisini ortaya koymuşlardır

Çörek otu yağı insülin salgılanmasından sorumlu pankreasta beta hücrelerini harekete geçirip, çoğaltır. Böylece şekeri düşürür.

Çörek otu alerjik hastalıklara iyi gelir.

Çörek otu yağının anti enflamatuar özelliğinin nefes borusu adalesini genişlettiği ortaya çıkmıştır. Böylece nefes darlığı ortadan kalkar.

Çörek otu mide zarını tahriş edici etkenlerden veya mideye zararlı yaralardan korur. Böylece mide kanserini önler.

Çörek otunun böbrekte meydana gelen olumsuz etkileri yavaşlatan anti oksidan madde içerdiği görülmüştür. Bu da anti enflamatuar özelliğin böbreği hasta olmaktan koruyan bir rolünün olabileceğini göstermektedir.

Çörek otunun kalp Ve damarları korur.

Çörek otu yağının insanlarda kolesterol ve kan şekeri düzeyini düşürmekte etkin olduğu araştırmalarda ortaya konmuştur.

Çörek otu özünün idrar söktürdüğünü ve tansiyonu düşürdüğünü tespit edilmiştir.

Çörek otu özünün nitric oxsid üretimini yavaşlattığını tespit edilmiştir. Belki bu, çörek otunun eklem iltihaplarını hafifletmedeki rolünü açıklayabilir.

Çörek otu kanı sulandırır.

Çörek otu yağı vücutta oluşan mantarı tedavi eder.

Çörek otu, çörek otu özü ve çörek otu yağı ile ilgili araştırmalar dünyanın en ciddi sağlık araştırma gruplarınca yapılmaya devam etmektedirler. Ancak bilimsel olarak kesinlik içeren araştırma sonuçları henüz insalar üzerinde yapılan çalışmaların tamamlanamaması nedeniyle yapılamamaktadır. Yukarıda belirtilen çoğu araştırma laboratuvar hayvanları üzerinde, özellikle bünyesi insan bünyesine yakın fareler üzerinde yapılmış olumlu çalışmaların sonuçlarıdır. İnsanlar üzerinde daha fazla çalışma yapılması gerektiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Bu nedenle yukarıda verilen bilgileri birer tavsiye olarak okuyunuz.

Çörek otunun sayılamayacak kadar çok faydası olduğu ninelerimizden bize kalan bir bilgidir zaten. Ancak ninelerimizden farkımız neyi ne kadar ve ne zaman kullanmamız gerektiğini tam olarak bilememizdir. Bu nedenle emin olmadan, sorgulamadan hiç bir şeyi denemeyiniz.

- Advertisement -spot_img

Daha fazla oku

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!

- Advertisement -spot_img

Son eklenen

Menyak Parfüm Kodları

En kaliteli muadil parfüm...

Aşırı Sıcak Havanın İnsan...

Eskilerin dediği gibi "Ay...

Evanjelizm ve Gezegene Et...

Burada bir inanç sorgulan...

Dünya Nüfusu ve Göçler

Ülkemizdeki yabancı sayıs...

Gözlerin Yorgun Görünmesi...

Göz çevrelerinin yorgun g...