İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin kendine özgü açıklamalarına devam ediyor. Daha önce kendisini görmekten mutlu olduğunu ifade eden vatandaşa “Nereden bileyim? 2 takla at da görelim..” sözünü de söyleyebilmiş öz güveni yüksek bakan şimdi de polisin her fırsatta vatandaşın gözüne, ciğerine sıktığı biber gazının doğal bir bitki olduğunu açıkladı.

Vatandaşın sağlığı ile ilgili yanlış bilgilendirme olunca dikkatimiz o tarafa yöneldiğinden dolayı hemen açıklama yapmak istedik. Biber gazı diye bir bitki bulunmamaktadır. Doğada böyle bir şey hiç olmadı ve GDO yu üretenler üretmezse yine de olmayacaktır.

Emniyet güçlerine dağıtılıp kullandırılan biber gazı bir kimyasal bileşiktir, doğal olarak bulunmaz. Kimyasal bir silahtır. İnsanlık suçudur. İnsanlık suçunu savunacağım diye açıklama yapılırsa ancak böyle bir saçmalık ortaya çıkar.

İçişleri Bakanı ve iktidarının milleti üzerine sıktığı kimyasal silahın atası 1. dünya Savaşı sırasında Almanlar tarafından kullanılan Klorin gazıdır. Fransızlar buna Fosgen gazıyla cevap vermiştir. Bu böyle sen bana ben sana diye devam edip acımasız kitle kıyımlarına yol açınca 1925 yılında imzalanan Cenevre Anlaşması ile Kimyasal Gazların savaş sırasında kullanılması yasaklanmıştır.

Dikkat edin savaş sırasında deniliyor. Yani barışta serbest. Kavgada olmaz şey toplumsal olayların bastırılmasında rahatça kullanılıyor. Bu gaz sıkma olayı zaman içinde çeşitli terör ve dikta yönetimleri tarafından kullanılmıştır. Tokyo Metrosu, Saddam Hüseyin, 2. Dünya Savaşı cepheleri..

Sayın Yılmaz Özdil’in çarpıcı yazısından alıntı yapıyoruz. Ne kadar “acı” olduğunu anlamak için Amerikalı kimyager Wilbur Scoville bir araştırma yapmış. Acı birimine de kendi adını vermiş. Buna göre ne ne kadar acı görelim :

Dolmalık biber 0 Scoville
Hafif acı sivribiber 100 Scoville
Acı kırmızıbiber 500 Scoville
Tabasco 2.500 Scoville
Meksika biberi 10.000 Scoville
Malagueta biberi 50.000 Scoville
Naga Jolokia biberi Sri Lanka (öldürücüdür) 800.000 Scoville
Polisinin vatandaşının gözüne sıktığı biber
gazı
5.000.000 Scoville

Bakan Şahin’in açıklamasına göre hiç bilmediğimiz bir bitki türü varsa polisin kullandığı biber gazının ölçüsünü kendi adıyla onurlandırmamız gerekir. Yani polisin kullandığı gaz “1 Şahin” gibi.

Görüldüğü üzere bakanın bilimsellikten uzak açıklaması gerçeği yansıtmamaktadır. Bilinen acı maddeden 6.25 kat daha yoğun bir maddeden söz ediyoruz. Sıralamada bir önceki madde ölümcül iken bu nasıl bir maddedir anlaşılmaz! Musluktan akan suyun tehlikesiz olduğunu göstermek için musluk suyu içenleri biliyoruz. Bakan Bey bu gazı ekranda kendi üstünde denesin ve bizi ikna etsin. Bu bir kimyasal silah değil midir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz