Araştırma Sonuçlarına Örnekler

ZD’nin yaptığı araştırmaya göre, artık araştırma yapmaya gerek kalmamıştır. Dünya okuma oranına göz atınca bugüne dek yapılan araştırmaları bile ancak 100 yılda okuyabileceğimiz anlaşılıyor. Araştırmalar sırasında ulaşılmak istenen sonuç dışında bir sürü yan sonuca ulaşılabiliyor. Aşağıdaki örneklerden ördek ile olanı ses teknolojisini yakından ilgilendirirken bazılarının sırf meraktan araştırıldığını düşünmemek elde değil. En altta yer verdiğimiz sonuçlar herkesin kolayca ulaşabileceği sonuçlardır. Ancak bilindiğinde yaşadığımız zamanı anlamamıza yardımcı olabilirler. Çok yakınımızdadırlar.

– Dünyada tavuk sayısı insan sayısından fazladır.

– Türkiye’de Mehmet adında 1.229.000 kişi var. (ZD: Ancak Mehmet isminin Memo, Memiş, Memoli vs varyasyonlarıyla tekaffuzundan dolayı biz bu sayıyı daha az algılarız)

– Dünyada bir yılda gerçek paradan daha fazla Monopol parası basılıyor. (ZD: Tedavüle girmesi halinde sonuçları inanılmaz olacaktır.)

– Eksi 90 derecede nefesimiz, havanın ortasında donar ve düşer.

– Vücudumuzdaki tüm damarları uç uca ekleseniz 19 bin 200 kilometre eder.

– Çin’de İngilizce konuşan kişi sayısı Amerika’dan daha fazladır. (ZD: Diğer yandan, Çin’de o İngilizce konuşan insanları bulma şansınız inanılmaz düşüktür.)

– Kibrit kutusu büyüklüğündeki altın külçesi yufka gibi açılarak bir tenis kortu büyüklüğüne kadar yırtılmadan uzatılabilir.

– Eğer aynı zamanda aksırır, hıçkırır ve gaz çıkarırsanız, patlarsınız.

– Ördeğin sesi yankı yapmaz.

ZD’nin Anadolu tarihi kısa araştırması:

– Tarihin en eski manzara resmi Çatalhöyük, Konya’dadır. – MÖ 6.500 – 5.500. Büyük olasılıkla, eskiden yanardağ olan Hasan Dağı’nının püskürmesi resmedilmiştir.

– Antik Yunan’da, ortadireğin eğlencelerinde sahne alan genç ve güzel kadınlara Pornai adı verilirdi.

– Dünyanın ilk çok katlı yapısını Knidos (Datça)’lu Sostratos yapmıştır.

– Taş Çağı’nda Anadolu yerleşim yerleri, birbirine bitişik duvarlı evlerden oluşur, evlere portatif tahta merdivenlerle girilirdi. Sokak yoktu. Anahtar yerine merdiven kaybetme derdi vardı.

– Anadolu Yarımadası’nın bilinen en eski ismi Hatti Ülkesi’dir.

– Hiyeroglif kelimesinin anlamı “Kutsal Yazı”dır. Yazının keşfedildiği dönemde ne kadar değerli olduğunun kanıtıdır.

– MÖ 1200 – 750 yılları arasında Anadolu’da hiç yazı kullanılmamıştır. Karanlık Çağ olarak bilinir.

– Dünyanın ilk kanalizasyon sistemi Romalı’lar tarafından Tarsus’ta inşa edilmiştir.

– Dünya tarihinin insana dair en eski izleri Anadolu topraklarında, tatil için gittiğiniz yerlerin hemen yakınlarındadır. Çayönü – Diyarbakır, Hacılar

– Burdur, Çatalhöyük – Konya, Karain, Beldibi ve Beltaşı mağaraları – Antalya, Alacahöyük – Çorum, Ahlatlıbel – Ankara, Truva Antik Kenti – Çanakkale gibi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here