Antioksidan nedir, hangi besinlerde vardır

19. yüzyılda metalin oksijenle etkileşime girerek bozulduğu keşfedildiğinde bunu engelleyecek maddeler aranmış ve bulunan maddelere antioksidan adı verilmiştir. Daha sonra besinlerin bozulmasını önlemek amacıyla araştırma yapan bilim insanları da günlük tükettiğimiz besinler içinde de besinlerin bozulmasını önleyen antioksidan maddeler olduğunu keşfetmişlerdir.

Antioksidan maddeler sadece besinlerin bozulmadan saklanması açısından değil aynı zamanda yediğimiz besinlerin kanımızda oksijenle etkileşimi sırasında oluşturduğu oksidasyonu ( ya da bozulmayı) da engellediği için insan sağlığı için oldukça faydalıdırlar.

Yaşamamız için vazgeçilmez temel maddelerden biri olan oksijen bazı durumlarda bize zarar da verebiliyor. Vücutta sindirim ve yakma sırasında oluşan bu etkileşimler sonucunda kanser, kalp ve damar rahatsızlıkları, erken yaşlanma gibi istenmeyen durumlar ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle antioksidan maddeler içeren besinler tüketmek sağlık açısından bir zorunluluktur.

En etkili antioksidan maddeler selenyum, C, E ve A vitaminleri olarak sıralanıyor. İnsan vücudunda üretilemeyen bu antioksidan maddeler ancak besinler veya destekleyici maddeler olarak alınabiliyor. Yine doğal beslenmenin önemini vurgulayarak sizlere antioksidanlar ve yüksek antioksidan içeren besinlerden örnek verelim.

ANTİOKSİDAN MADDE YÜKSEK MİKTARDA ANTİOKSİDAN İÇEREN BESİNLERDEN ÖRNEKLER
C vitamini Maydanoz, yeşil biber, ıspanak, asma yaprağı, brokoli, turunçgiller, çilek, kızılzık, kuşburnu, kiraz
E vitamini Bitkisel yağlar, yeşil yapraklı sebzeler, yağlı tohumlar, tahıl taneleri, kuru baklagiller
Polifenolik antioksidanlar Soğan, pırasa, patates, lahana, brokoli, ıspanak, çilek, elma, vişne, kiraz, erik, siyah üzüm, turunçgiller, yeşil çay
Karotenoidler Kayısı, havuç, domates, portakal, ıspanak, brokoli, şeftali, lahana ve benzeri yeşil ve sarı sebze ve meyveler, karaciğer, balık, süt, yumurta
Selenyum Tahıl ürünleri, baklagiller, et, balık

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here