Tavuk Etinin Faydaları

Diyet yemeklerinde neden hep tavuk bulunduğunu düşündünüz mü? Zararları sürekli tartışılan kırmızı ete en iyi alternatiftir. Balığın mevsimini kollarsınız ancak tavuk her mevsim aynıdır, daha ucuz ve pişirmesi pratiktir. 1 litre sütün içerdiği 35 gram proteini 5 yumurta veya 175 gram tavuk eti ile alabilirsiniz.

  • Tavuk eti protein kaynağıdır.
  • Fiyatı diğer hayvansal protein kaynaklarından ekonomiktir.
  • Kolayca ulaşılabilir.
  • Çorba, pilav, salata yüz çeşit istediğiniz şekilde pişirebilirsiniz.
  • Derisiz tavuk eti, kolesterolü yüksek olanlar ve kalp – damar hastaları için en ideal besindir.
  • Tavuk etinde B2, B3, B6, B12 bulunur.
  • Hazmetmesi kolaydır, midenizi yormadan sindirirsiniz.

Tavuk eti alırken mutlaka dikkat etmeniz gereken şey ise güvendiğiniz ürünü almaktır. Bunca iyi tarafı yanında yumurta ve tavuk ürünleri çok tehlikeli hastalıkları taşıyabilmektedir. Zaten ekonomik olan tavuğu 3 kuruş daha ucuza almaktansa hijyenik olduğunu kanıtlamış markaları tercih ediniz. Hatta bulabiliyorsanız mutlaka köy tavuğu alın. Çünkü tavuk gezerek doğal beslenmelidir. Kırım Kongo hastalığı taşıyan kenelerin en büyük düşmanı tavuk doğal ortamlarından çekildikçe insan sağlığı bir çok yönden olumsuz etkilenmiştir. Büyük tavuk çiftliklerinde tavuklar çok kısa sürede yumurtadan çıkarılıp, hızla büyütülüp, tek bir adım gezemeden otomatik makinelerle kesilip marketlere gönderiliyor.

Bu şekilde sofranıza gelen tavukların kısa hayatları boyunca tek bir adım atmadıklarını düşünün. Maliyeti ucuz, kokusu burun kıran ve bir çok kimyasal madde içeren suni yiyeceklerle anormal hızla büyütüldüğünü ve sofranıza konduğunu düşünün. Ticari karı artırmak için sürdürülen bu sistemden insan sağlığına hayır geleceğini söylemek çok anlamsız elbette. Büyütülürken ne olduğunu bilmediğimiz kimyasal maddeler sonunda tavukla birlikte vücudumuza girecek.

Köyde normal şartlarla doğup büyümüş bir tavuğu yemek aslıında tek doğru harekettir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here