Sivilce Tedavisi

Özellikle gençlerin can sıkıntısı olan sivilce çok insanın yaşamını etkiliyor. Yani bir tek sizin sivilceniz yok, içiniz rahat olsun. Bu önemli çünkü sivilcenin bir nedeni de can sıkıntısı ve üzüntüdür. Peki sivilceden nasıl kurtulursunuz? Kolay değil biraz sabırla nihayetinde sivilceler sizi iz bırakmadan terk edebilir.

Sivilce temasla geçebileceği için yastık kılıflarınızı sık değiştirmeniz önemli bir adımdır. Bunun yanında yüz havlusuna da dikkat edin.

Piyasada satılan veya kendiniz yapabileceğiniz portakal maskesi, bal maskesi gibi maskeler size iyi gelebilir. Balı doğrudan kullanabilirsiniz. Portakalı da rendeleyip sürebilirsiniz. Yaklaşık 10 – 15 dakika bekleyip yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Günde 1 kere kullanın, her tedavi herkeste aynı sonucu vermeyeceği için bunu birkaç gün deneyerek size faydası olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Bol su içmeniz vücut genelinde bir detoks etkisi yaratacağından tüm vücutta olduğu gibi teninizde de zararlı, gereksiz madde birikimini önleyecektir.

Yüzünüzü güneşe korumasız şekilde maruz bırakmayın. Kararında bir yüz güneşlenmesinden sonrası pigmentlere zarar verecektir. Güneş alerjisi en çok korkmanız gereken şeydir.

Ter sivilce artışına neden olur. Duru suyla yüzünüzü yıkamak sizi rahatlatacaktır. Mümkün olduğunca terden korunun. Aynı şekilde soğuk da cildinizde bozulmaya ve çatlamaya neden olur. Bu bozulmalar daha sonra bir sivilce tepkisine dönüşebilir.

Saç tellerinin yüzünüze kulağınıza dokunuşları sivilce, kaşıntı gibi sonuçlar doğurabilir. Alın bölgesinden çok yanaklara temas eden saç uçları bu bölgeye zayıflatıp üstündeki yağ ve kirler sivilceye neden olabilir. Saçın doğal kiri gibi kozmetikler de buna neden olabileceği için mümkün olduğu kadar kozmetikten de uzak durun. İşiniz bittiğinde cildinizi kozmetikten duru su ile arındırın.

Cildin besini A vitaminidir. Yeterli A vitamini aldığınızda cildiniz bir ölçüde kendini daha iyi koruyabilecektir. Havuç, elma, armut, yeşil biber, patlıcan, lahana, patates, domates, karnabahar ve ıspanak sizin için A vitamini deposudur.

Bu basit önlemlerin yeterli olmadığı durumda şansınızı fazla zorlamadan bir dermatologla görüşmenizi tavsiye ederiz. Hatalı tedavilerin izlerini silmek çok zor olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz