Yunan mitolojisinde uyku (Hypnos) ölümün (Thanatos) ikiz kardeşidir. Onlar gecenin (Nyx) çocuklarındandır.

Uyku, yarı ölüm diye de tanımlanan ve sadece memeliler, kuşlar ve balıklar olarak anlatılsa da her canlının ihtiyacı olan ilginç bir durumdur. Hayatımızın 3 te birini uykuda geçiririz.. genelde tabi. Biz uyurken metabolizma eksiklerini tamamlar, hareket halindeyken yapamadığı işlemleri yerine getirir. Örneğin bebekler uyuyarak büyür çünkü bebeklerin metabolizması uyanıkken yapamadığı kadar uyku sırasında büyümeyi hızlandırır. Hastalar uyuyarak iyileşir.

Uyku sırasında bilinç tamamen kapanmaz. Dolayısıyla beyin de uyanıkken yaptığı gibi düşünme, planlama, isteme, uygulama, hatırlama gibi işlevlerine bir ölçüde devam eder. Bu şekilde rüyalar ortaya çıkar. Duyguların yoğunluğuna ve uyurkenki çevre şartlarına bağlı olarak rüyaların inandırıcılığı o kadar artar. Yemeği biraz fazla kaçırıp uyumuşsak midemizde oturup bize sırıtan ve kalkmamakta ısrar edip nefes almamızı zorlaştıran bir adam görmemiz normaldir. Ancak keyfimiz ve sağlığımız yerindeyken böyle bir duruma düşersek paranormal bir durumdan şüphelenebiliriz.

Çok yoğun ve detaylı araştırmalara rağmen henüz sırlarının yarısı bile çözülememiş rüyalar konusunda yazmak ve okumanın sınırı pek olmasa gerek. Bu nedenle işin bilimsel yanını takip etmek üzere bir kenara koyalım ve geleneksel olarak hangi rüyanın neye yorulduğuna birlikte bir göz atalım. Bilgi paylaşıldıkça sonraki kuşaklara aktarılır. Siber çağa bulaşmamış şaslı büyüklerimizden duyduğumuz hemen her bilgide de muhakkak kadim ve gerçek tecrübelerle edinilmiş bir birikim olduğu söylenebilir.

Rüyada para görmek : Para almak, vermek, toamrla para görmek genelde iyi işarettir.
Rüyada para bulmak : Şans
Rüyada para kaybetmek : Kısa süreli küçük üzüntü
Rüyada para saymak : Başarı
Rüyada gümüş para : Mutluluk
Rüyada bakır para : Uğur
Rüyada altın para : Kıskançlık, dedikodu, sıkıntı. Ama sonu güzel bitecek.
Rüyada para çalmak : Birinin sırrını istemedn öğrenmek
Rüyada para çaldırmak : Bir foyanız açığa çıkacak

Rüyada otomobil görmek : İşte başarılı olmak
Rüyada at arabası görmek : Hastalık
Rüyada bebek arabası görmek : Eli dara düşmek
Rüyada el arabası görmek : Sıkıntı zahmet

Rüyada yeni doğmuş bebek görmek : Sonu rahatlıkla bitecek bir sıkıntı
Rüyada bebek görmek : Güzelse iyi, çirkinse kötü haber almak
Rüyada ağlayan bebek görmek : Hastalık, hayal kırıklığı

Rüyada deniz görmek : Rahatlamak, sıkıntılardan ve iç darlığından kurtulmak. Her ne şikilde olursa olsun rüyada deniz görmek
bereket, mutluluk, ferahlık işaretidir. Boğulmak dışında..

Rüyada boğulmak : Sıkıntı, günah işlediğini düşünmek, suçluluk hissi

Rüyada köpek görmek : Köpek çevremizdeki insanlardır. Çirkinse düşman, güzelse dosttur.

Rüyada öldüğünü görmek : Ölü kimse ömrü uzun olacak demektir.

Rüyada ağladığını görmek : Gülmektir. Ne kadar ağlarsanız o kadar güleceksiniz.

Kendiliğinden gelişen rüyalar dışında rüyaya yatmak gibi belli bir öngörüyü elde etmek için yatılan uykular da vardır. Bunlar önceden şartlanılan konuyla ilgili gelecekte ne olacağını görmek için belirli bir konsantrasyon gücü ve yeteneğine sahip kişiler tarafından başarılabilirler. Zaten çözülmeye çalışılan gizem de buradadır. Rüya hali gizem dolu bir trans, farklı bir boyut, zamanda yolculuk, beynin kullanılamayan bir yerlerinin uyku sırasında aktif hale gelmesi.. veya mutlak kendimizle başbaşa kaldığımız o anda aklımızın başına gelmesi sayesinde göremediklerimizi görmemiz, düşünemediklerimizi düşünme fırsatı belki de itiraf edemediklerimizi kendimize itirafımızdır.

İnsanın gerçek kişiliğini ortaya çıkaran, rol yapamadığı birkaç hali vardır. Sarhoşluk, öfke ve korku. Her birinde hormonların yükseldiğini kabul edebiliriz. Kimyasal bir etki olmadan gerçek benliğimizin ortaya çıktığı bir an da uyku olabilir.

Bir diğer açıdan, bedeninizin kendini toparlayabilmesi ve kötü rüyalar görmemek için ayrıca gündüz daha aktif ve başarılı olabilmeniz için lütfen yaşınızın gerektiği kadar uyumaya özen gösteriniz. Gördüğünüz rüyalar yukarıda da belirttiğimiz gibi aslında sizin kendi yarattığınız senaryolardır. Rüyanızı hayra yorun, hayır olsun. Hatta yatmadan önce görmek istediğiniz rüyayı düşünün. Büyük ihtimalle göreceksinizdir.

Rüya tabiri göndermek isteyen olursa lütfen yorum yazsınlar. Şimdiden teşekkürler ederiz.

1 Yorum

  1. Rüyada Sadece 3 tane yıldız gördüm dua eddim dedimki:Allah’ım duam kabul olacaksa su yıldız kaysın dedim kaydı su dedim o da kaydı bide bi yerde yürüyodum ama nerde yürüdümü bilmiodum yıldız rüyasında: Bide:Başka bir rüyada ise bi r yeder oturuoduk gece idi birden gündüz olması ve güneş doğması

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz