Kokular ve Anılar

Okudunuz mu?

Gülhatminin Faydaları

Gülhatmi, devegülü ve gül...

Ayvalı Rulo

Malzemeler: 250 gr m...

Himalaya Tuzunun Faydalar...

Himalaya tuzu, kullanmaya...

Sahan Köftesi Tarifi

Tekirdağ usulü sahan köft...

Koku nedir? Havada minik zerreler halinde bulunup, koku alma duyusuyla hissedilen kimyasal parçacıklardır. Örneğin, soğan doğradığınızda gözle görülmeyen bu kimyasal maddeler havaya karışır ve burnunuza ulaştığında ise koku duyunuzu harekete geçirerek beyninize sinyal iletir. Bu sinyalin karşılığı soğandır ve soğan koktuğunu anlarsınız.

Hayvanlarla insanlar arasında bu bakımdan fark yoktur. Hayatında ilk defa kavun gören birine, kavunun tüm kokusunu alıp yerine soğan kokusu koyduğunuzu farz edin. Koku ile kavun beyinde eşleşecek ve o insan artık soğan kokusunu kavun kokusu sanacaktır.

Hayvanlar da bizden daha güçlü koku alma yeteneklerini bu şekilde kullanırlar.

Çiçek kokusu insanı rahatlatır. Çünkü çiçeğin kendisi rahatlatıcı bir görünüme sahiptir. İşkembe çorbası sevmeyen birine çorbanın kokusu kötü gelirken, işkembe çorbası seven birine harika gelir. Oysa ki havada yayılan kimyasallar aynıdır. Fakat aynı şeyi birinin beyni iyi diğerinin kötü olarak kaydetmiştir. Bu noktada kokuların güzel veya kötü olması anılarla ilgilidir.

Enzo by Uso

Parfüm sektörü bu yüzden, karışımlarında buna benzer birçok etkeni hesaplamaya çalışırlar. Ihlamur çayı rahatlık verir. Ihlamur çiçeğinin kokusu bu yüzden güzeldir. Elbette bu karar sadece anılarla sınırlı değildir. Kimyasalın özelliği de büyük etki taşır. Yakıcı bir kimyasal, örneğin limon kokusu biraz fazla ise rahatsız edebilir. En rahatsız eden kokular içeriğine yağ katılmış kokulardır. Yağ, ensansa uzun süre kalıcı olması için eklenir. Kalıcı tabir edilen kokuların rahatsız etme riski bu nedenledir. Kokladığınızda bu yağ burnunuza yapışır ve kısa sürede rahatsızlık duyarsınız. Çünkü bu yağlı koku nefes aldıkça ciğerlerinize dolacaktır.

İdeal koku, hafif olan kokudur. Çilek kokusu güzel bir kokudur. Ancak burnunuzda saatlerce bu kokuyla gezerseniz bıkmanın dışında, soluk almanız sıkıntı olacaktır. Yani, hangi koku olursa olsun ağır olursa iyi değildir.

Parfümlere ister istemez bazı kimyasal maddeler eklenir. Ne kadar az ise o kadar sağlıklı ve güzeldir. Parfüm maliyetinde en büyük etken esanstır. Bundan çok az bir miktar içine su ve, yağ ve bazı kimyasalları eklediğinizde bir parfüme dönüşür. Küçük bir şişe lavanta parfümü düşünün. Kalıcı olması için yağı fazla konmuş olsun. Günlerce lavanta kokacaksınız. Maliyeti size az gelecek. Zaten üretim maliyeti de düşüktür. 1 fıs ile 1 gün idare edeceksiniz. Ancak daha pahalı yani lavanta esansı fazla, yağı az bir parfümü daha az kullanacaksınız. Üstelik içeriğinin daha sağlıklı olduğunu düşünün.

Koku ve anılar arasındaki bağlantıya dönersek, örneğin çiçekleri açmış ıhlamur ağacı altında, yosun kokan bir deniz kenarında güzel bir gün geçirdiniz. O gün çok güzel bir anı oldu. Yosun ve ıhlamur kokularının karışımı bir parfüm en azından kendiniz için güzel bir kokudur artık. Karşınızdakinin benzer ama kötü bir anısı olursa parfüm ona kötü gelecektir ve siz anlam veremeyeceksinizdir. Parfüm seçerken sizi mutlu edenleri düşünmenizi öneririz.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
- Advertisement -spot_img

Daha fazla oku

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!

- Advertisement -spot_img

Son eklenen

Menyak Parfüm Kodları

En kaliteli muadil parfüm...

Aşırı Sıcak Havanın İnsan...

Eskilerin dediği gibi "Ay...

Evanjelizm ve Gezegene Et...

Burada bir inanç sorgulan...

Dünya Nüfusu ve Göçler

Ülkemizdeki yabancı sayıs...

Gözlerin Yorgun Görünmesi...

Göz çevrelerinin yorgun g...