Kalıcı Parfüm

Okudunuz mu?

Melek Diyeti, 13 Günde Ka...

Melek diyeti, 13 gün süre...

Hamsi Kuşu

Malzeme Listesi 1 ki...

Akciğerleri Nasıl Temizle...

Akciğerlerin en yaşamsal ...

Adet Sonrası Diyeti

Rahat bir dönem geçirmek ...

En güzel erkek parfümü, en güzel kadın parfümü diye düşündüğünüzde aklınıza güzel parfüm veya iyi parfüm olma krtierinin kalıcılık olması geliyorsa yaılıyorsunuz demektir. Kalıcı parfüm iyi parfüm demek olmayabilir.

Bir parfümün uzun süre kalıcı olması sağlıklı bir şey değildir. Parfümler, üst nota, orta nota ve dip nota adı altında 3 seviye esansın karışımıdır. Aslında dünyadaki tüm parfüm markaları aynı temel esansları farklı oranlarda karıştırarak tasarım üretirler. Aralarındaki fark, kabaca söylemek gerekirse esansların karışım oranıdır. Esanstan başka, parfüme katılan alkol ve diğer bazı içerikler kaliteyi belirler.

Esansı az, alkolü çok bir parfüm oldukça belirgindir. Alkolün buharlaşmasıyla birlikte esans her yere dağılacaktır. Bu tip parfümler maliyetin en büyük kısmını oluşturan “esans” az kullanıldığı için diğerlerine göre daha ucuzdur. Parfümünüz anında etrafa dağılır ve mis gibi kokarsınız. Ancak kısa süre sonra üzerinizde parfüm kalmayacağı için kendi kokunuzla baş başa kalırsınız.

Uzun süre kalıcı parfümlerde kullanılacak yöntem ya maliyeti yüksek bol esans kullanmak ya da maliyeti düşük yağ içeren maddeler kullanmaktır. Esansı bol olan parfümü fiyatından anlayabilirsiniz. Maliyeti düşürmek amacıyla kullanılan yağ içerikli maddeler ise cildin nefes almasını güçleştirir. Bu bir kısır döngüdür. Nefes alamayan cilt ısınır. Terleyerek soğuyamadığı için ise alerjik reaksiyona neden olur.

2-3 gün kalıcı bir parfüm hem sağlık açısından zararlı hem de kullanım yönünden dezavantajlıdır. Her parfüm her ortamda kullanılmaz. Çünkü kokunuz mesajınızdır. Ciddi bir toplantıya giderken sürdüğünüz parfümle eğlenmek için giderken sürdüğünüz parfüm arasında fark olmalıdır. Ciddi bir toplantıda çevrenizin dikkatini dağıtacak bir koku sürmek istemezsiniz. Ancak eğlenmek için bir yere gittiğinizde odak noktası olmak istemeniz gayet normaldir.

Parfüm cilt üzerine sıkılmaz. Ancak uzak mesafeden uygulanmasında fazla sakınca yoktur. Giysileriniz üzerine dokunan parfümün ise leke yapmaması ve – aynı giysiyi başka yerde de kullanacağınız için – bir süre sonra giysinizi terk etmesi gerekir.

Bu arada, birden fazla koku seçmeniz halinde bunların birbirini tamamlayan ve kişiliğinizi ortaya koyan uyumlu parfümler olması gerekir. İnsan burnu peş peşe en fazla iki kouyu ayırd edebilir. Burnunuzu resetlemek için ise kahve koklamanız yeterlidir. Kahve kokladığınız zaman beyniniz az önce kokladığı kokuları unutacaktır. Seçim yaparken buna dikkat etmenizi öneririz. Aksi takdirde birbirine karışan kokular çok yanlış sonuçlar verecek ve aldığınız parfümden pişman olacaksınızıdr.

İnsanların parfüm seçiminde en büyük etken bir başkasında duyduğu kokudan hoşlanmasıdır. Oysa kendi kişiliği ve tarzına göre seçim yapması en doğrusudur. Parfüm seçerken acele etmeyin. Kokunun öncelikle sizde yarattığı duyguyu dinleyin. Esanslar arasında sonsuz seçenek olduğunu unutmayın. Elbet size tam uyan bir koku bulacaksınızdır.

Parfüm seçerken, bir günden fazla kalıcı olmamasına dikkat edin. Başka insanlardan çok size verdiği duyguya öncelik verin. Daha sonra çevrenizin tepkisini değerlendirin. En az iki çeşit parfümünüz olsun. Çok ucuz parfüm yalnızca günü kurtaracaktır. Çok pahalı parfüm almak herkesin kesesine göre olmadığı için öncelikle sağlık diyerek uygun fiyatlı ve kaliteli parfüm almaya özen gösterin.

Hangi Parfüm Ne Zaman Kullanılır?

Erkeklere sıcak mevsimlerde genelde odunsu kokular tercih ediyor. Bunun yanı sıra kahve ve vanilya kokusu da her mevsim seçimi etkileyen esanslardır. Baharat kokusu erkeğin ve kadının ortak kokusudur, daha çok cezbetmeyi amaçlayan karışımlarda bulunur.

Şeker kokusu kadın erkek genelde çok az insanın tercihidir. Biraz yapışkanlık hissi verir.

Kadınlara yakışan kokuların ortak özelliği fazla dikkat çekici olmayan, parfüm sürüldüğü hissini vermeyen, kadının kendi kokusuymuş gibi hissettiren hafif kokulardır. Bunlar günlük yaşamda kullanılır. Düğün, davet ortamlarında bu kokunun biraz daha güçlü olması tercih edilir. Yaz kış genelde çiçek kokuları kadınlara en çok yakışan kokulardır. Hangi çiçek olduğuna kendiniz karar vermelisiniz.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
- Advertisement -spot_img

Daha fazla oku

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!

- Advertisement -spot_img

Son eklenen

Menyak Parfüm Kodları

En kaliteli muadil parfüm...

Aşırı Sıcak Havanın İnsan...

Eskilerin dediği gibi "Ay...

Evanjelizm ve Gezegene Et...

Burada bir inanç sorgulan...

Dünya Nüfusu ve Göçler

Ülkemizdeki yabancı sayıs...

Gözlerin Yorgun Görünmesi...

Göz çevrelerinin yorgun g...