Sistit sık idrara çıkma ve idrar yaparken ağrı, yanma gibi acılar hissettiren bir rahatsızlıktır.Özellikle bayanların vakit geçirmeden tedavi ettirmesi aksi takdirde böbrekleri bile etkileyebilecek önemli bir hastalıktır.

Sistit ne zaman görülür? Sistit cinsel ilişki sonrasında görülebilir. İlk kez ilişkiye girenlerde veya sık ilişkiye girenlerde sistit görülme olasılığı artar.

Genital bölgenin daima temiz tutulması çok önemlidir. Tuvalet sonrası temizlenirken kazara küçük bi dokunuşla bile genital bölge mikrop kapabilir ve bu da öncelikle sistite yol açabilir.

Sistit bazı bakterilerin mesaneye ulaşması sonucu oluşur. Cinsel ilişki sonrasında ortaya çıkmasının nedeni ilişki sırasında genital bölgenin hareketlenmesi ve içeride bulunan bakterilerin mesaneye doğru inmesidir.

Bayanlarda sistit erkeklerden daha fazla görülür. Sonuçta sistit mesane rahatsızlığıdır ve nedeni bilinmeyen interstisiyel sistit, ilaçl kullanımından kaynaklanan ilaca bağlı sistit, radyasyon sistiti, kimyasal madde içeren jel ve sprey gibi maddelerin yol açtığı kimyasal sistit gibi çeşitleri vardır.

Bunun yanında enapoz döneminde ortaya çıkan genital bölge kuruluğundan da sistit kaynaklanabilir. Jinekolojik kanserler, rahim- yumurtalık enfeksiyonu, rahim ağzı enfeksiyonu, vajinal enfeksiyon, barsaklarında divertikül, crohn hastalığı olanlar, lupus ve tüberkülozu olanlarda da sistit sık görülür.

Sistit nasıl önlenir?

– Bol sıvı tüketin.

– Tuvalet temizliğinize dikkat edin.

– Banyonuzu ayakta yapın.

– Genital bölge temizliğinde alerjik reaksiyona neden olabilecek sabun, jel ve sprey deodorant kullanmayın.

– Cinsel ilişki sonrasında hemen idrarınızı yapın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz