Kullanılacak malzeme: 1 adet palaz hindi, 4 iri domates, 7 çorba kaşığı sade yağ, 7 baş iri soğan, 2 kahve kaşığı karabiber, 1 bardak su, yeteri kadar tuz.

Yapımı: Altı ayını doldurmamış palaz bir hindinin tüyleri yolunur, içleri temizlenir, tütsülenir, akarsuda bol bol yıkanır. Sonra kol, göğüs ve but olmak üzere parçalara ayrılır. Kaburga ve bel kemikleri çıkarılır. Sade yağla birlikte tencereye konur ve kuvvetli bir ateşte arada bir karıştırarak sekiz dakika kadar sote edilir. Sonra sote edilmiş bu hindi parçalarına ince ve yarım ay biçiminde kesilmiş soğanlarla yeteri kadar tuz katılır. Soğanlar hafif ölünceye kadar bunları kavururcasına pişirmeye devam edilir.

Soğanlar ölünce bunlara kabukları ayıklanmış, çekirdekleri çıkarılmış, küçük parçalara bölünmüş domatesle karabiber katılır. Beş dakika kadar kaynatıldıktan sonra, sıcak su katılır ve hindinin etleri yumuşayıncaya kadar hafif ateşte aşağı yukarı birbuçuk – iki saat kadar pişirilir. (Tencerede – Hindi iyice pişince ateşten indirilir, bir kayık tabağa boşaltılır ve servis yapılır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz