Himalaya tuzu, kullanmaya alışageldiğimiz sofra tuzundan oldukça farklıdır. Sofra tuzu denizden ve özellikle ülkemizde milyon yıl önce bir iç deniz olan ve sonradan sularının çekilmesiyle bir tuz deposu haline gelen Tuz Gölü’nden elde edilir.

Bilindiği gibi sadece tansiyon hastaları için değil hemen herkes için uzmanlar tuz kullanımının zararlı olduğunu vurgulamaktadırlar. Sofra tuzu aslında neredeyse sadece damak tadı için gerekli olup Vücudun asıl ihtiyaç duyduğu tuzlar yani mineraller bambaşkadır.

Gerekli tuzlar özellikle maden suyu ve birçok besinle alınabilmektedir. Bununla birlikte son zamanlarda Himalaya tuzunun sağlığa birçok faydaları olduğu fark edilmiş ve yavaş yavaş aranılan bir tuz haline gelmiştir.

Himalaya tuzunun astım, alerji, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, diğer bağışıklık sistemi hastalıkları, mide ekşimesi, mide ağrısı, göğüs ağrısı, bel ağrısı, eklem ağrısı, eklem yangısı, migren, kolit ağrısı, romatizmal ağrılar, kemik erimesi, hamilelikte mide bulantısı, obezite, gut, böbrek taşı, alkol ve sigara bağımlılığı, siğil, soğuk algınlığı, bronşit, egzama, akne, sivilce, sedef, el ve ayak mantarı, deri iltihabı, eğileğsi ve kanser gibi neredeyse tıp literatüründe bulunan tüm hastalıklara karşı iyi geldiği düşünülmektedir.

Himalaya tuzunun farkı milyonlarca yıl çok yüksek bir basınç altında kalarak morfolojik yapısının incelmesi ve tüketildiğinde diğer tuzlara nazaran daha kolay hücreye nüfuz edebilmesi ve aynı oranda diğer tuzlardan daha rahat vücuttan atılabilmesidir. Himalaya tuzu bir kristal kaya tuzudur. Birikerek veya çökerek değil sıkışarak oluşmuştur. Bu tuzlar yaklaşık 250 milyon yıl önceki denizlerin kuruması sonucu, tuzların o zamandan beri çok yüksek basınç altında saklanması sonucunda oluşmuşlardır. Bu tür tuzun dünyadaki en önemli tuz rezervi Himalaya Dağları’nın Pakistan sınırları içinde kalan bölgesindedir. Himalaya tuzu dünyanın bir çok bölgesine dağıtılmakta ve ülkemizde de Sağlık Bakanlığı’nın onay belgesi ile satılabilmektedir.

Sonuçta hücre çeperinden rahatça girip çıkabildiği ve vücuttan kolayca atılabildiği için özellikle böbrekleri yormaz, vücutta birikmez ve bir tuzun yapması gereken görevleri hızla yapar. Tuzların vücuttaki görevi kabaca taşıyıcılıktır. Kimyasal tepkimeyle bir diğer maddeyi götürüp başka bir yere bırakır. Himalaya tuzunun geleneksel tuzdan daha hızlı düşünürsek metabolizmanın hızlanacağını ve böylece kilo verme, düşünme, canlılık gibi konularda gözle görülür bir fark hissedeceğimizi söyleyebiliriz.

Sadece geleneksel tuzun yerine Himalaya tuzu kullanarak bunu kendiniz de deneyebilirsiniz. En azından şu ana kadar Himalaya tuzunun bir zararı oduğunu söyleyen yok ve bu tuz Sağlık Bakanlığı onayı ile ithal edilip satılmaktadır.

Yine de bunlara güvenmiyorsanız bile sağlık ve zayıflama konusunda son zamanlarda öne çıkmış uzman doktorlar Ender Saraç, Ahmet Maranki, Ömer Coşkun gibi isimlerin de Himalaya tuzunu tavsiye ettiklerini belirtebiliriz.

14 YORUMLAR

 1. sayın hocam

  iyi günler

  ben himayala tuzunu nasıl elde edebilirim

  teşekkür ederim

 2. Merhaba,
  Himalaya tuzunu kullanmak için bir miktar suyun içinde ıslatıp eritin. Mineralleri kaybolacağından dolayı kaynatmamalısınız. Himalaya tuzunu örneğin yemekte, salatada gibi normal tuz gibi kullanmanız tavsiye edilir. Ancak tuzu yemek pişerken eklemeyin etkisi kaybolmasın. Normal sıcaklıkta bir suda eritip pişen yemeğe ilave edebilirsiniz.
  Saygılarımızla

 3. Merhabalar,
  Bilgiler çok güzel ve doğru bilgiler. Tek bir düzeltme yapmak istiyorum. Himalaya tuzunun onayını Sağlık bakanlığı değil Tarım Bakanlığı vermektedir.
  Mutlaka hayatımıza sokalım, rafine tuzu hayatımızdan çıkartalım diyorum.

 4. benim cocugum kan hastası yani all dekort ilacı alıyor kematerapi onun için tuz yasak himayala tuzu iyi gelirmi tuzsuz bir şey yemiyor
  ricam hemen cevap vermeniz teşekürler

 5. merhaba biz ailecek kullanıyoruz ve kapalı kutuda satışını yapıyorum bilginize iyi günler.

 6. sayın izleyici kardeşlerim bir kere himelaya tuzunu kaya tuzundan ayırmamız gerekiyor onun içinde hakikisini bulmamız lazım yani saf olanını araştırırsanız bulursunuz ben size buradan bir ism veriyim ama reklammını yapmak istemiyorum genede soracak olursanız güvenilir bir yer paylaşabilirim şöyle hazırlanıyor bir kilo klorsuz içme suyuna cam kapta kapağı metal olmayan tahta veya plastik kapak olabilir üç tahta kaşıkla çorba kaşığı ölçeğinde himelaya tuzunu ekliyoruz bir gün çökmesini bekledikten sonra bir çay kaşığı tahta olacak miktarı bir su bardağı ılık suya karıştırıp içilecek kesinlikle metal bulaştırılmayacakve güneş ışığından ve ışıktan korunacak allah şifalar versin

 7. hocam himalaya tuzu hakkında çok bilgi kirliliği var. kullanmaya cesaret edemiyoruz. kimisi gerçek himalaya tuzu beyaz olur diyor. pembe olanlar banyo tuzu olarak kullanılır diyorlar.kimiside iki renkte aynı özelliğe sahip diyor. kimisi pembe olanı yiyilmez çok sakıncalıdır diyor. büssürü bilgi var. kullanmak için cesaret kalmadı valla. bu konuda bir açıklama yapılırsa sevinirim. ayrıca illa eritiptemi kullanmak lazım ? direk suya katıp eriyince içsek olmazmı ? ve özellikle kanser hastası olup aynı zamanda hafif dozlu tansyon ilacı alan kişi bu tuzu nasıl ve ne ölçüde kullanmalı ?. günlük teketim nasıl olmalıdır. her su içerken kullanılmalımıdır ? cevaplarsanız sevinirim saygılar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz