Hangi çorba hangi hastalığa iyi gelir? Hani mutfakta gerekli malzemeniz bulunmasa da sofraya her öğün bir çorba koymaya gayret edin. Ne çorbası olursa olsun önce barsaklarınıza ve midenize iyi geleceği muhakkaktır. Aşağıdaki liste doğal malzemeyle hazırlanmış çorbaları kastetmektedir. Hazır çorbaların aynı etkiye sahip olmaları çok güçtür.

Domates Çorbası

Kalorisi azdır, şeker hastaları için iyidir. Kolestrolü kötü etkilemez. Lif bakımından zengindir. Kan basıncını azaltır. Kansere karşı iyi geldiği söylenir. Kansızlığa karşı da destekleyicidir.

Tarhana Çorbası

Sindirimi rahatlatır. Protein, likopen, kalsiyum, B1, B2 vitaminleri içerir. Her türlü hastalığa karşı direnci artırır. Doyurucudur. glisemik indeksinin düşüktür. Diabet, kolestrol, tansiyon rahatsızlığı bulunan kişiler için önemli bir besindir. Enerji verir, ferahlatır. Bebeklerin ve küçük çocukların gelişmesine yardımcı olur. Hamilelikte önemli bir destektir.

Mercimek Çorbası

Kötü kolesterol düzeyini düşürerek kalp krizi riskini azaltır. Şeker hastaları için ideal bir çorbadır. Yüksek oranda lif içerir. Sindirimi rahatlatır, kabızlığa iyi gelir. Demir ve folik asit içeriği sayesinde kansızlığa da iyi gelir. İçindeki potasyum ise yüksek tansiyonun düşmesini sağlar. Kanser riskini azalttığı söylenir.

Brokoli Çorbası

A, E ve C vitaminleri içerir. Bağışıklık sistemini güçlendiren flavonoidler içerir. Antibiyotik özelliğe sahiptir. Antibiyotik özelliği bağışıklık sistemine zarar vermez. Prostatitise iyi gelir. Meme, prostat, barsak kanserine karşı koruyucudur. Hormon dengesini düzenler. Menopoz döneminin rahat atlatılmasına yardımcı olur. Barsaklarda toksinleri temizler. Kabızlığa iyi gelir.

Ezogelin Çorbası

Besin değeri yüksektir. Dinçlik verir. Bağışıklık sistemini destekler. Gözlere faydalıdır. Anne sütünü artırır. Kansızlığa karşı iyi gelir. Kolestrolü dengeler. Dolaşım sistemini destekler. Kalp riskini azaltır. Barsakları çalıştırır.

Yayla Çorbası

İçindeki yoğurt kötü kolesterolü düşürür, iyi kolesterolü yükseltir. Kilo almayı önler. Bağışıklık sistemini destekler, kanser riskini azaltır. Sindirimi kolaylaştırır. Kalsiyum ve fosfor içerir. Kemik ve dişlerin gelişimini destekler.

Tavuk Çorbası

Doyurucudur. Gribe karşı etkilidir. Enerji verir. Protein ve vitaminler içerir. Şekeri yükseltmez. Sindirimi kolaydır. Kolestrolü etkilemez.

Mısır Çorbası

Lif yönünden zengindir, sindirimi rahatlatır. İshali keser ve kabızlığı önler. Enerji verir. İçeriğindeki A vitamini göze faydalıdır. Kan yapıcı özelliği vardır. Gastriti iyileştirir, mideyi kuvvetlendirir. Damar sertliğini önler.

Mantar Çorbası

Mantarda A, B, D, P ve K vitaminleri, kalsiyum, potasyum, fosfor, bakır mineralleri bulunduğundan oldukça önemli bir besindir. Etin yerini tuttuğunu rahatça söyleyebiliriz. Bağışıklık sistemini destekler. Güç verir, yorgunluğu giderir. Kansızlığa iyi gelir. Kötü kolestrolü düşürür.

Pirinç Çorbası

Enerji kaynağıdır. B1, B2, C ve E vitaminleri, sodyum, magnezyum, potasyum, kalsiyum, demir, fosfor içerir. Asıl besin gücü pirincin kabuğundadır, kepekli kabuklu pirinç kullanmanız daha iyi sonuç verecektir.

Gelişimi destekler. Doyurucudur. Yüksek tansiyonu düşürür. Hazmı kolaylaştırır. Vücuttaki fazla suyu çeker. İshali keser. Özellikle barsak kanserine karşı koruyucudur. Böbreklere faydalıdır.

Ispanak Çorbası

A, C, E ve B vitaminleri, demir, magnezyum, fosfor, iyot, protein açısından zengindir. Direnci artırır. Güç verir. Yorgunluğu giderir. Zihni açar. Kansızlığa iyi gelir. Soğuk algınlığına karşı etkilidir. Felç, yüksek tansiyon ve yaşlılığa bağlı görme bozukluğuna iyi gelir. Sindirime iyi gelir. Sakinleştiricidir. Basura iyi gelir. Sindirimi kolaylaştırır. Kemikleri güçlendirir. Kolesterolü düşürür.

Kereviz Çorbası

A, B ve C vitaminleri, fosfor, çinko, bakır, mangan, selenyum içerir. Sinirlere iyi gelir. Cinsel gücü ve isteğini artırır. İştah açar. Ağız kokusunu giderir. Öksürüğü keser. Antioksidandır. Sarılığa ve karaciğere iyi gelir. Sivilceye iyi gelir. Gaz söktürür. Taş ve kum dökmeye yardımcı olur. Tansiyon, şeker ve prostata iyi gelir. Mideyi kuvvetlendirir. Ağrı gidericidir. Cilde iyi gelir. Hafızaya iyi gelir. Anne sütünü artırır. Romatizmal rahatsızlıklara iyi gelir.

Kabak Çorbası

B1 ve C vitaminleri, potasyum, fosfor, protein, nişasta, çinko içerir. Lif açısından zengin bir besindir. İdrar söktürür. Kazbızlığı çözer. Mide ve barsakları yumuşatır. Kan yapar. Zihni açar. Sinirleri yatıştırır. Basur ve prostat sıkıntılarını azaltır. Mesane ve böbrek iltihaplarına iyi gelir. Cinsel gücü artırır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz