Yaz mevsiminin en büyük güzelliği çok çeşitli sebzelerin taze bulunuyor olması. Bu çeşitli sebzeleri bir de güveçte pişirince lezzetli tencereden iyi oluyor.

Malzeme

Kuşbaşı kuzu eti (500 gram)
Orta boy soğan (3 adet)
Taze fasulye (250 gram)
Orta boy kabak (3 adet)
Orta boy kemer patlıcan (2 adet)
Sivribiber (5 adet)
İri boy patates (1 adet)
Orta boy domates (4 adet)
Tuz
Karabiber
Katı yağ (4 çorba kaşığı)

Yapılışı

  • Soğanları irice kıyın. Fasulyeleri, yan kılçıklarını alıp ikiye bölün. Kabakların dışlarını kazıyın. Patlıcanları soyun. Kabak ve patlıcanları uzunlamasına ikiye ayırın. Sonra her bir parçayı 4 cm iriliğinde doğrayın. Biberleri, saplarıyla tohumlarını temizleyip, doğrayın. Patatesleri 4 cmlik iri küpler biçiminde parçalara ayırın. Domateslerin arkalarına arti biçiminde birer kesik atın. Kaynar suya batırıp çıkararak kabuklarını soyun. Küçük küpler halinde doğrayın.
  • Fırını 180°C’ye getirip, ısıtın. Bir güvecin dibine etleri yayın. üzerine sırasıyla patatesleri, fasulyeleri, patlıcanları, biberleri, kabakları, soğanları ve domatesleri döşeyin. Tuz ve biberi serpin.
  • Yağı bir tavada eritip, sebzelerin üzerine gezdirin. Güveci, kapağını kapatıp sıcak fırına yerleştirin. Yaklaşık 1,5 saat pişirin. Fırından alıp 10 dakika dinlenmeye bırakın. Sıcak olarak servis yapın.

Not: Denizli, 5 kişilik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz