FIP Hastalığına Çare Bulundu

Kediler İçin Umut İnsanlar İçin De Umut Ollabilir Mi?

Okudunuz mu?

Kete Tarifi

5 kişilik, Artvin usulü k...

Balık Dolması Tarifi

Balığı temizleyip yıkayın...

Ekşi Mayanın Önemi

Bundan pek de uzun olmaya...

Melek Diyeti, 13 Günde Ka...

Melek diyeti, 13 gün süre...

Daha önceki yazımızda Corona ve FIP virüsünün tehlikesinden bahsetmiştik. Yalnızca kedi türünü dünyadan silebilecek bir virüs bile olsa yaşam zincirine etkisi bir felaket olacaktır. Kedilere verdiği hasarın benzerini farklı şekilde insanda da görüyoruz. Kedilerin hayatını kurtaracak bir gelişmenin tüm yaşam zincirine etkisi tartışılmazdır.

FIP Virüsü üzerine çalışmalar yürüten Kansas Eyalet Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nin açıklamasına göre, şu ana dek kesin ölümle sonuçlanan FIP vakalarına çözüm bulundu. 20 gün süren bir antiviral tedavi kedieri eski sağlıklarına kavuşturabiliyor. Açıklamaya göre bu tedavi üstelik hastalığın ileri seviyesinde bile işe yarayabiliyor. Bulunan antiviral tedavi, FIP’in ilerleyişini durdurup kediyi eski sağlıklı haline geri getiriyor.

Bir bağışıklık sistemi sorunu olan Corona ve neden olduğu FIP hastalığının antiviral tedaviyle durdurulup hastanın sağlığına kavuşturulması bir çeşit devrim sayılabilir. Zira benzer rahatsızlıkların insanlarda da görülüyor olması, bu viral hastalıkların salgın şeklinde ölümlere yol açması karşısında bu çok önemli bir zafer sayılabilir.

Araştırmanın tıp dünyasında paylaşılması ile ilerleyen zamanlarda benzer bir antiviral tedaviyle örneğin MERS hastalığının tedavisinde büyük aşama kaydedileceği umuluyor. Bunu yalnızca kedilerde görülen FIP hastalığı olarak nitelendirilmemesi gerektiği, hastalığın temel nedeni olan Corona Virüslerin dikkate alınması gerektiği açıktır.

Coronavirusler insanın da her zaman karşılaştığı virüslerdir. Solunum yoluyla dağıldıkları için kolayca bulaşırlar. Bunlar her zaman ölümcül olmasalar da yol açtıkları ölümcül büyük salgın hastalıklar da vardır. Bunları MERS ve SARS olarak yakından tanıyoruz.

İnsan ve hayvanları etkileyen, henüz 1965 yılında keşfedilen Coronavirus ailesinin kedilerde yarattığı ölümcül FIP hastalığı karşında geliştirilen bu antiviral tedavinin, solunum yoluyla dağılıp solunum yolları enfeksiyonlarına da neden olan (grip, nezle, SARS, MERS gibi) tüm hastalıklar için de umut ışığı olduğu düşünülüyor.

Can dostlarımızın en ölümcül dertlerinden biri artık tarihe karışıyor. Yine onlar sayesinde bizleri de etkileyen belki bir çok hastalığın tedavisi de yolda görünüyor.

- Advertisement -spot_img

Daha fazla oku

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!

- Advertisement -spot_img

Son eklenen

Menyak Parfüm Kodları

En kaliteli muadil parfüm...

Aşırı Sıcak Havanın İnsan...

Eskilerin dediği gibi "Ay...

Evanjelizm ve Gezegene Et...

Burada bir inanç sorgulan...

Dünya Nüfusu ve Göçler

Ülkemizdeki yabancı sayıs...

Gözlerin Yorgun Görünmesi...

Göz çevrelerinin yorgun g...