Ekşi Mayanın Önemi

Okudunuz mu?

The Tourist filmi Johnny ...

...Frank yakın zamanda ka...

Portakallı Kurabiye Tarif...

Portakalı bütün olarak re...

Dağınık Kurabiye

Oda sıcaklığında yumuşatt...

Yabanmersinli Yemek Tarif...

Aşağıda siz zayiflamadiye...

Bundan pek de uzun olmayan bir zaman önce, fırınlar ekmeği daha uzun sürede üretirdi. Hamuru mayalar ve mayayı iyice hazmetmesi beklenirdi. Bu sayede buğdaydaki glütenin etkisi azalır ve bugün yaptığı sorunlara yol açmazdı. Bu maya ve hamur ekşiydi.

Ancak artık bir ekmeğin başlangıçtan satış aşamasına kadar geçen süre yaklaşık 40 dakika. Bu nedenle, hamur içeriğinin geçirmesi gereken kimyasal aşamalar tamamlanamaz. Ekmeği “çiğ” yeriz ve bunun sonuçları glüten alerjisi, obezite, diabet gibi sorunlar olarak karşımıza çıkar.

Glüten, önceki anlatımlarımızda söylediğimiz gibi kendi başına zararlı bir madde değildir. Ayrıca eksikliği de rahatsızlık yaratır. Doğru biçimde mayalanmış hamurdaki glütenin zararı ya yoktur ya da çok azdır.

Mayadaki ekşilik içerdiği bakteriler nedeniyledir. Bu bakteriler, bekleme süresi boyunca artarak ekmeğin diğer malzemelerinde bulnan bakterileri alt eder. Ancak doğru süre bekledikten sonra hazırlanan ekmek sağlıklı ekmektir. Oysa artık özellikle belirtmedikçe, doğru şekilde ekmek pişiren yer kalmamıştır. Hamurun içine ekmeğin kabarması, güzel görünmesi, çabuk pişmesi için bazı kimyasal faktörler eklenmektedir.

Ekşi maya kullanarak ekmek ve diğer hamur işi ürünler üreten yerleri tercih etmeniz oldukça önemlidir. Brot Cafe Beşiktaş bu gibi yerlerden biridir.

- Advertisement -spot_img

Daha fazla oku

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!

- Advertisement -spot_img

Son eklenen

Aşırı Sıcak Havanın İnsan...

Eskilerin dediği gibi "Ay...

Evanjelizm ve Gezegene Et...

Burada bir inanç sorgulan...

Dünya Nüfusu ve Göçler

Ülkemizdeki yabancı sayıs...

Gözlerin Yorgun Görünmesi...

Göz çevrelerinin yorgun g...

Papatya çayının faydaları...

Doğanın bizlere sunmuş ol...