İnsan davranışları büyük ölçüde çocuklukta belirlenir. Yetişkinliğe ulaşıldığında ancak baskın sosyal, ekonomik ve coğrafi şartlar tarafından bir ölçüde değişebilir.

cocuklarda-beslenme-aliskanligi-beslenme-psikolojisi

Beslenme alışkanlığı da bu davranışlardan biridir. Çocukluk süresinde bize verilen öğretilen şekilde beslenmeye neredeyse hayatımız boyunca devam ederiz.

  • Çocuğun yanında örneğin kerevizi hiç sevmem, bamya sümük gibi türünden konuşmalar yapıldığında emin olun o çocuğun metabolizmayı güçlendiren kerevizden ve halsizliğe iyi gelen mineral deposu bamyadan hayat boyu soğumasına neden olabilirsiniz.
  • Biraz mızmız edip şımarıklık yapıyor diye çocuğa hamburger, yanında beslenme götüremiyor veya siz ona beslenme hazırlayamıyorsunuz diye okul kantininden tost yediriyorsanız bağışıklık sistemi zayıf, obez adayı, mutsuz ve sağlıksız bir evladınız olması sizi hiç şaşırtmasın.
  • Can boğazdan geldiği için balmumu heykel gibi biri yerine capcanlı bir insan yetiştirebilmeniz için çocuklara her tür besinden mutlaka yedirmelisiniz. Beslenmedeki çeşitlilik çocukların hızlı gelişme sürecinde oldukça faydalı olacaktır. Ancak bunu yaparken çocuğa eşlik etmelisiniz ve o yemeği kötüleyici sözler söylememelisiniz.
  • Çocuğa yaşı ne olursa olsun, mümkün olduğu kadar aynı saatlerde yemek yemeyi adet haline getirmelisiniz. Bu yemek adabı onun ileride dengeli beslenmesine yardımcı olacaktır. Bu açıdan, yemek saatinde ailenin birlikte sofraya oturması da oldukça önemlidir. Yavaş yemeli, sohbet ederek zamanı yaymalı ve hazmı rahatlatarak aynı zamanda bunu sosyal bir olgu haline getirmelisiniz. Çabucak geçip giden yemek saatleri yemek yemenin de sıradan bir hal almasına yol açar oysaki beslenmek çok önemlidir.
  • Yemek yememekte ısrar eden çocuğa yedirmek için ısrarlı olunması onun bunu kolayca oyun haline getirmesine sebep olacaktır. Eğer çocuk yemem diye ısrar ediyorsa bırakın acıkıp kendisi yemek istesin. Büyürken beslenmesi çok önemli olan çocuğun yemek faslını nazlanarak oynayacağı bir oyun haline getirmemesi çok önemlidir. İpin ucunu kaçırırsanız hamburger, köfte, kola, tost kombinasyonu içinde dönüp durursunuz.

Ayrıca ebeveyn olarak bazı antik önyargılardan da kurtulmuş olmanız gerekir. Belki bebekler eskisi gibi mumya formunda kundaklanmıyorlar artık ama hala süt konusunda yeterince bilinçlenmediğimiz kesin. Çocuk yetiştiren biri olarak besinler hakkında özellikle süt, yumurta gibi bazı en önemli olanları hakkında yeterli bilince sahip olmamız gerekir. Örneğin inek sütünün çok değil ama aşırı tüketimi ilerde şeker hastalığına neden olabilir. Bu nedenle son zamanlarda keçi sütü tüketimi artmıştır. Ancak keçi sütü diğerlerinden farklı bir aromaya sahip olduğundan rahat içilebilmesi için küçük yaşlarda alışılması gerektiği belirtiliyor. Bunları bilerek sunacağınız beslenme çocuğunuzun hayatını şekillendirecektir.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz