Bağırsak Sağlığının Önemi

Genelde sıkıntı yaratana dek göz ardı ettiğimiz bağırsaklar aslında önem sıralamasında hiç de geri bırakılmamalıdır. Sonuçta bize faydası olacak maddeler bağırsaklar tarafından emilerek alınır ve bu işlemdeki herhangi bir sıkıntı olduğu gibi tüm vücudumuza yansır.

Bağırsaklarınız olması gereken şekilde çalışıyorsa besinlerin işe yarar kısmı kolayca alınır ve işe yaramaz kısmı vücuttan kolayca atılır. Şişkinlik olmaz, daha iyi beslenirsiniz. Bağırsaklar bağışıklık sisteminin unutulan önemli bir üyesidir. Bağırsakların her zaman düzgün ve sağlıklı çalışmasını sağlamanın yolu onlara fazla yüklenmemek olduğu gibi bir de probiyotiklerle desteklemektir.

Probiyotikler nelerdir?

Probiyotikler bir çeşit faydalı mikroorganizmalardır. Bunların görevleri arasında bağışıklık sistemini güçlendirmek, çeşitli vitaminleri sentezlemek, toksimnlerin kana geçişini engellemek, bağırsak duvarını korumak ,iltihabi hastalıkların oluşumunu engellemek, kanser gelişimini önlemek, ishal ve kabızlığı düzeltmek bulunur. Probiyotik elde etmenin yolu prebiyotik denen lifli gıdaları tüketmektir.

Özellikle kış aylarında lifli gıdalar tüketerek bir çok rahatsızlığın önüne geçersiniz. Bunlardan biri de bağışıklık sistemini olumsuz etkileyen antibiyotik kullanımına gerek kalmamasıdır. Probiyotik maddeler sayesinde direnciniz artar ve antibiyotik kullanım ihtiyacınız azalır veya yok olur.

Gastroenterit, kolit, polip gibi olumsuzluklardan korunmak için probiyotikler iyi bir savunmadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!